توافق چین برای میزبانی نشستی در باره صلح افغانستان

رئیس جمهور غنی روز سه شنبه (۱۴عقرب/آبان) در یک گفت‌وگوی تیلفونی با وزیر خارجه چین، در باره نشستی که قرار است بیجنگ در باره صلح افغانستان میزبانی کند به توافق رسیدند.

نگاه نو_ ریاست جمهوری می‌گوید که قرار است این نشست در آینده بسیار نزدیک برگذار شود و کابل و بیجنگ در این باره کار می‌کنند.

این نخستین بار است که چین در باره صلح افغانستان نشستی را میزبانی می‌کند و رییس جمهور غنی در یک گفتگوی تیلفونی با وزیر خارجه چین در باره چگونگی برگذاری این نشست به توافق رسیده است.

قرار است که در این نشست یک هیات دوازده نفری طالبان با هیاتی که از سوی کابل فرستاده می‌شود در بارۀ صلح افغانستان رای‌زنی کنند.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور، گفت: «عنقریب این نشست شاید برگذار شود و تاریخ این نشست را قرار است که کشور چین اعلام بکند و حکومت افغانستان هم فهرستی از اشتراک کننده‌گان را قرار است که به زودی با حکومت چین شریک بسازد.»

اکنون یکی از بحث‌های مهم در کابل، چگونگی گزینش یک هیات برای شرکت در این نشست است، رهبر شورای نجات افغانستان از جنجال‌های گزینش این هیات پرده بر می‌دارد.

سید اکبر آغا، رهبر شورای نجات افغانستان، گفت: «حالا ما خبر هستیم که حکومت و حامد کرزی در باره تهیه لیست با هم کنار نمی‌آیند، یک طرف یک لیست را می‌سازد و طرف دیگر لیست دیگری را می‌سازد که در این نشست شرکت کنند و این کار به صلح کمک نمی‌کند.»

در کنار چین، ایران نیز از کشور های دیگری است که در تحولات روند صلح افغانستان نقش دارد، سید رسول موسوی، مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه ایران در نشستی گفته است که در نشست‌هایی که در آن دولت افغانستان حضور نداشته باشد تهران نیز شرکت نخواهد کرد.

وحید مژده، آگاه سیاسی، گفت: «نظر شان این است که پروسه صلحی را که آقای خلیل‌زاد به راه انداخته است یک پروسه صلح نیست بلکه تغییر چهره جنگ جویان از طالب به داعش است.»

مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه ایران به این باور است که روند صلح در دوحه، پایه‌‌های توافق روند بن را تضعیف می‌کرد و خلیل‌زاد در طرح صلح‌اش قانون اساسی افغانستان را نادیده گرفته بود و نیز در این طرح تکلیف مخالفان صلح در افغانستان و بیرون از افغانستان روشن نشده بود.