توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان در دهم حوت امضا می‌شود

امریکا و گروه طالبان به صورت هم‌زمان در بیاینه‌های جداگانه اعلام کرده‌اند که توافق‌نامه‌ی نهایی صلح را در دهم حوت برابر با بیست‌ونهم فبروری سال جاری میلادی امضا می‌کنند.

نگاه نو_ وزارت خارجه امریکا در بیانیه‌ای که امروز جمعه، دوم حوت، منتشر کرد، این مرحله را مهم خوانده و گفته است که برای بیست‌‌ونهم فبروری، روز امضای توافق‌نامه با طالبان آماده‌گی می‌گیرد.

این وزارت تأکید کرده است که پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان مذاکرات بین‌الافغانی آغاز می‌شود.

در این بیانیه آمده است: «یگانه راه دست یافتن به صلح در افغانستان این است که افغان‌ها متحد شوند و به توافق برسند.»

وزارت خارجه امریکا هم‌چنان گفته است که چالش‌ها هنوز وجود دارد، اما پیش‌رفت‌‌هایی که در مذاکرات به دست آمده، امیدوارکننده است.

ذبیح‌الله مجاهد از سخنگویان گروه طالبان نیز با ارسال بیانیه‌ای به رسانه‌ها گفته است که بعد از مذاکرات طولانی، امریکا و طالبان توافق‌کرده‌اند که در تاریخ «پنجم ماه رجب‌المرجب سال ۱۴۴۱هـ ق، ۱۰ حوت سال ۱۳۹۸هـ ش و ۲۹ فبروری سال ۲۰۲۰م،» توافق‌نامه نهایی‌شده را در محضر جهانیان، امضا کنند.

طبق اعلام گروه طالبان، در حال حاضر دو طرف برای امضای توافق‌نامه، « شرائط مناسب امنیتی را قبل از رسیدن تاریخ مذکور» فراهم می‌کنند.

او هم‌چنان گفته است که نماینده‌گان بلندپایه شماری از کشور‌ها و سازمان‌ها برای شرکت در مراسم امضای توافق‌نامه صلح دعوت خواهند شد.

گروه طالبان اعلام کرده است که پس از این ترتیبات لازم را برای رهایی زندانیان زیر دست می‌گیرد و با جهت‌های مختلف کشور زمینه مذاکرات بین‌الافغانی را مساعد می‌سازد تا در نهایت راه خروج نیروهای خارجی و «عدم رساندن ضرر از خاک افغانستان» به کسی دیگر فراهم شود.

در بیانیه‌ی هر دو طرف در مورد مکان امضای توافق‌نامه صلح جزییات داده نشده است. این در حالی است که قرار است که مرحله کاهش هفت روزه‌ای خشونت فردا آغاز شود.