تعطيلي بخش قونسلي سفارت افغانستان در تهران بخاطر ویروس کرونا

همزمان با شیوع ویروس کرونا در ایران، به خصوص در شهرهای قم و تهران، سفارت افغانستان در تهران کلیه خدمات کنسولی خود به مهاجرین را به جز موارد ضروری، متوقف کرده است.

نگاه نو_ در عین حال، ریاست صحت عامه ولایت هرات، خواستار رعایت برخی نکات توسط شهروندان افغانستان که اخیرا به شهر قم ایران سفر کرده‌اند، شده است.

سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان در تهران رسانیده می شود، فردا شنبه ۳ حوت/اسفند ۱۳۹۸ با توجه به مشاهده و میزان تشخیص ويروس کرونا در برخي از ولايات جمهوري اسلامي ایران، با درنظرداشت ازدحام مراجعين در بخش قونسلي اين نمايندگی، به منظور اتخاذ تصامیم و تدابیر لازم جهت وقایه و جلوگیری از انتشار‌ این بیماری‌ کشنده ۔ که معمولا در تجمعات به سرعت شیوع می‌یابد، استثنا از ارائه خدمات قونسلی معذور می‌باشد”.

این سفارت خاطرنشان کرده که صرفا موارد ضروری همچون قضایای وفیات می‌توانند جهت رسیدگی به امورشان، به بخش کنسولی مراجعه نمایند.

به گفته این سفارت، آن مراجعینی که نوبت اینترنتی دارند نیز زمان مراجعه آن‌ها متعاقبا اعلام خواهد گردید.

سفارت افغانستان در تهران خاطرنشان کرده که در قبال صحت و سلامت هموطنان و مراجعین جدا احساس مسؤلیت نموده و ناگزیر است در این زمینه تمام تدابیر احتیاطی لازم و ضروری را روی دست گیرد.

این در حالی است که سفارت افغانستان در تهران روزانه پذیرای بیش از دو هزار مراجعه کننده در بخش های مختلف می باشد و توقف فعالیت کنسولی آن، قطعا مشکلات مختلفی را برای مهاجرین و مراجعه کنندگان به وجود خواهد آورد.

بر اساس آخرین گزارش‌ها از شیوع ویروس کرونا در ایران، 13 تن دیگر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

به گفته دکتر کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صحت عامه(بهداشت) ایران، از این 13 مورد، اغلب موارد یا از ساکنین شهر قم این کشور هستند و یا در شرح حال، سابقه سفر به شهر قم ظرف روزها و هفته های اخیر را داشته اند. از میان 13 مورد شناسایی شده جدید از کرونا، 7 مورد مربوط به شهر قم، 4 مورد از بیماران بستری در شهر تهران و دو مورد نیز در ولایت گیلان هستند.

به گفته وی، دو نفر از موارد شناسایی شده جدید نیز متاسفانه جان خود را از دست داده اند، که به این ترتیب، شمار جان باختگان ویروس کرونا در ایران، به 4 تن رسیده است.

در همین حال، تدابير شديد براي جلوگيري از شيوع بيماري كرونا از ایران به افغانستان، در مرز اسلام قلعه ولایت هرات از سوي مسؤولين صحت عامه این ولایت روي دست گرفته شده است.

در یک اطلاعیه ریاست صحت عامه ولایت هرات در این مورد آمده است، “طوری که در جریان قرار دارید اخیرا واقعات بیماری مرتبط به ویروس کرونا در جمهوری اسلامی ایران و شهر قم تثبیت شده است. اگرچه هنوز کدام واقعه در افغانستان دیده نشده، اما برای احتیاط لازم است هموطنان عزیزی که اخیرا به شهر قم ایران سفر داشته‌اند، در صورتی که از زمان خروج شان از قم 15 روز و یا بیشتر گذشته و تب یا سرفه و مشکلات تنفسی ندارند، نیاز به مراقبت خاص نداشته، ولی در اطرافیان خویش متوجه بروز علایم بیماری بوده، در صورت دیده شدن علایم به همکاران ما اطلاع بدهند”.

اما به گفته ریاست صحت عامه هرات، در صورتی که خروج شهروندان کشور از شهر قم در کمتر از پانزده روز گذشته بوده، نکات ذیل را رعایت فرمایند:
ـ برای با خبری سیستم صحت عامه به شماره تماس های ذیل تماس گرفته و شماره تماس خویش را معرفی نمایند:
داکتر احمد امیرنژاد(۰۷۹۴۶۱۱۲۸۰) و داکتر میرویس صالحی( ۰۷۹۹۵۷۴۰۳۰)
ـ در صورتی که تب سردرد، سرفه و مشکلات تنفسی داشته باشند، از چگونگی مشکلات صحی خویش، به دو شماره فوق معلومات داده، راهنمایی‌های‌شان را عملی نمایند و در صورت جدی بودن موضوع، همکاران ما به کمک شان خواهند شتافت.
ـ این دوستان اگر کدام علامه بیماری هم ندارند، تا پایان دوره پانزده روزه بیشتر در خانه استراحت کنند؛ از هرگونه روبوسی و مصافحه با افراد دیگر اجتناب کنند و در رعایت تدابیر پیش‌گیرانه، خصوصا شستشوی دست‌ها با صابون دقت نمایند.
– به همه هم ولایتی‌های عزیز توصیه می‌شود که از میوه‌جات و سبزیجات حاوی ویتامین سی بیشتر استفاده کنند.

این در حالی است که تاکنون گزارش در مورد ابتلای مهاجرین افغانستانی در ایران، به خصوص در شهرهای قم و تهران منتشر نشده است. همچنین تاکنون هیچ مورد مثبت ویروس کرونا در داخل افغانستان نیز گزارش نشده است.