تحولات افغانستان؛ ملا برادر ‘بزودی به کابل’ می‌رود

گزارش‌ها حاکی از آن است که ملا عبدالغنی بردار، معاون سیاسی گروه طالبان، امروز و یا فردا به کابل، پایتخت افغانستان، می‌رود.

آقای برادر دیروز (سه‌شنبه ۱۷ / آگوست‌۲۶ اسد) و سه روز پس از وارد شدن نیروهای طالبان به کابل وارد قندهار در جنوب این کشور شد. برخی از گزارشهای غیررسمی و تایید نشده حاکیست که آقای بردار با یک هواپیمای نظامی از دوحه به قندهار رفته است.

گزارش‌ها درباره حضور آقای برادر در کابل یک روز پس از آن منتشر شده است که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در اولین نشست خبری خود در کابل گفت که “موضوعی که باید بگویم این است که به جد برای تشکیل دولت مشغول کار هستیم و پس از اینکه دولت تکمیل شد، آن را اعلام خواهیم کرد.”

درحالیکه طالبان بر افغانستان مسلط شده است و نیروهای این گروه در کابل نیز حضور دارند هنوز مشخص نیست که از میان اعضای رهبری گروه طالبان مسئولیت به دوش چه کسی‌ خواهد بود.

در همین رابطه البته روز گذشته آقای مجاهد در پاسخ به سوالی در همین ارتباط گفت که هنوز روشن نیست که هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان، چه زمانی به کابل بر خواهد گشت.

به گفته خبرنگاران، اکنون و با اعلام گزارش‌ها درباره ورود آقای بردار به کابل، تصویر روشنتری ایجاد شده است.

ملا عبدالغنی برادر یکی از چهار بنیان‌گذار گروه طالبان است. او در سال ۲۰۱۰، از سوی دولت پاکستان بازداشت شد و پس از حدود سه سال به منظور تسهیل روند گفت‌وگوهای صلح آزاد شد.

آقای برادر در سال‌های گذشته رهبری دفتر گروه طالبان در قطر را به عهده داشت.

گروه طالبان در کمتر از دو هفته به پیروزی “دور از انتظار” دستیاب شدند و دولت افغانستان به رهبری محمد اشرف غنی، از هم فروپاشید. محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان با حمدالله محب، مشاور شورای امنیت و فاضل فضلی، رئیس پر قدرت “ارگان‌های محل” به طور مخفی روز یکشنبه، زمانی که نیروهای طالبان به دروازه‌های کابل رسیده بودند، فرار کردند.

ذبیح‌الله مجاهد

توضیح تصویر،

ذبیح‌الله مجاهد سال‌ها از طریق ایمیل، تلفن و شبکه‌های اجتماعی به عنوان سخنگوی گروه طالبان فعالیت کرده است.

ملا عبدالغنی برادر کیست؟

ملا عبدالغنی برادر، پنجاه سال دارد و یکی از چهار نفری است که در سال ۱۹۹۴ میلادی گروه طالبان به رهبری ملا عمر را تاسیس کردند.

پیروان گروه طالبان از ملا برادر به عنوان یکی از مغزهای متفکر این گروه یاد می‌کنند. او در مدارس دینی پاکستان مسائل دینی خوانده و مدتی در گروه طالبان جنگیده است.

ملا برادر پس از سقوط حکومت “امارت اسلامی طالبان” در افغانستان، شورای کویته، مهم‌ترین تشکل طالبان پس از سقوط این گروه را رهبری می‌کرد.

او به ملا برادر مشهور است و گفته می‌شود که با قبیله پوپلزایی از قبایل قندهار، نسبت دارد.

سال ۲۰۰۱ که آمریکا و متحدانش به افغانستان تحت سطله حکومت طالبان حمله کردند، او معاون وزارت دفاع طالبان بود. ملا برادر پس از سقوط گروه طالبان، معاون ملا محمد عمر شد.

منابع آگاه گفته بودند که “خواهر ملا برادر همسر ملا محمد عمر، رهبر گروه طالبان بود و همسر خود او هم خواهر ملا عمر است”.

ساختار قدرت در طالبان
ساختمار نظامی طالبان