تحلیلگر آمریکایی: سیاسیون افغان جبهه واحدی برای گفت‌وگوهای صلح ندارند

پژوهشگر ارشد اندیشکده «ویلسون» گفت که سیاسیون افغان بر روی آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی اجماع ندارند و مسئله آزادی زندانیان نشان خواهد داد که برای آغاز این مذاکرات چقدر پتانسیل وجود دارد.

نگاه نو_ «مایکل کوگلمن» پژوهشگر ارشد اندیشکده «ویلسون» گفت که اگر «اشرف غنی» 5 هزار زندانی طالبان را به یک باره آزاد کند مهمترین اهرم فشارش در مذاکرات با طالبان را از دست خواهد داد.

وی به «الجزیره» گفت که باتوجه به موضع ضعیف کابل بر سر میز مذاکرات نمی‌توان غنی را به اتخاذ رویکرد آزادی تدریجی و مشروط زندانیان طالبان سرزنش کرد.

کوگلمن اظهارداشت، برای واشنگتن گزینه آزادی یک باره همه زندانیان ممکن است تدبیری قدرتمند برای اعتمادسازی بنظر برسد اما برای کابل این بدترین گزینه ممکن می‌باشد و غنی در حال حاضر برای یافتن راه‌هایی جهت تقویت قدرت چانه‌زنی‌اش در مذاکرات بین‌الافغانی تلاش می‌کند.

این پژوهشگر آمریکایی با اشاره به بحران کنونی سیاسی افغانستان نیز گفت: نزاع درباره آزادی زندانیان تازه‌ترین یادآور این مسئله است که آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی چقدر دشوار خواهد بود.

وی افزود: قبلاً نگرانی‌های بسیار جدی وجود داشته است که آیا یک سیاسیون چندپارچه افغانستان قادر به ایجاد جبهه مشترک در مذاکرات خواهد بود و یا اینکه آیا طالبان واقعاً به مذاکرات صلح علاقه دارند یا خیر.

کوگلمن ادامه داد: مسئله آزادی زندانیان چالش‌های پیش‌روی را تقویت می‌کند و توانایی دو طرف برای حل و فصل آن آزمایشی برای آن است که چقدر پتانسیل برای گفت‌وگوهای بین‌الافغانی وجود دارد.