تجلیل جشن نوروز با شیوه های متفاوت

شهروندان کشور، امروز ۱ حمل نخستین روز سال ۱۳۹۸ را با برگزاری مراسم‌های گوناگون و شیوه‌های مختلف جشن گرفتند.

نگاه نو_ مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۱۰، نوروز را به عنوان یک جشن جهانی به رسمیت شناخت.

این مراسم، در ولایت‌های کابل و بلخ با برافراشته‌شدن جندۀ زیارت سخی در شهر کابل و مزارشریف جش گرفته شد.

جشن نوروز، یکی از جشن‌های کهن افغانستان است و همه‌ساله این جشن به‌پیشواز آغاز سال نو خورشیدی، همه‌ساله برگزار می‌شود.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۱۰، نوروز را به عنوان یک جشن جهانی به رسمیت شناخت و گفت که بیش از ۳۰۰میلیون تن در یازده کشور جهان این روز را همه‌ساله جشن می‌گیرند.

جشن نوروز در بلخ، متفاوت‌تر از هر بخش دیگر کشور برگزار می‌شود؛ برافراشته‌شدن جندۀ زیارت سخی در این‌جا که آرامگاه علی خلیفۀ چهارم اسلام گفته می‌شود، پرشکوه‌تر از هر بخش دیگر کشور است.

بلخ در نو روز هرسال میزبان مهمانان داخلی و خارجی است. این مهمانان نوروز را با میلۀ گل‌سرخ، برگزاری بازی بُزکشی و دیگر سرگرمی‌ها گرامی می‌دارد.

امسال، رییس‌جمهور غنی نیز جشن نوروز را در مزارشریف رفت و در مراسم جنده بالا در زیارت‌گاه سخی شرکت کرد.

شماری از باشنده‌گان شمال کشور، می‌گویند که امیدوار اند که در سال جدید، افغانستان به یک صلح پایدار دست یابد.

نورالله، باشندۀ سرپل گفت: «خواهان این استیم که صلح پایدار در کشور بیاید؛ صلحی‌که مردم در آرامش جشن‌های باستانی را تجلیل کنند.»

نوروز در کابل

در کابل هم مراسم جنده بالا در زیارت‌گاه سخی برگزار شد و شمار بزرگ از باشنده‌گان این ولایت برای تجلیل از روز نوروز به این مکان رفتند.

شماری دیگر از باشنده‌‎گان کابل، به تفریح‌گاه‌ها رفتند و با رقص و پایکوبی سال نو و رویش طبیعت را جشن گرفتند.

از این میان، شماری از جوانان در باغ بابُر رفتند و موسیقی اجرا کردند و آواز خواندند. این جوانان و شماری از خانواده‌ها می‌گویند که تنها آرزوی شان تأمین امنیت سراسری در کشور است.

عاطفه شریفی، یکی از شهروندان گفت: «همرای خانواده ما این جا آمدیم، اما حضور مردم زیاد نیست؛ این می‌تواند علت آن مخالفت‌ها و سنت‌های حاکم برای بیرون شدن زنان از خانه در خانواده‌ها باشد.»

فرخنده، شهروند دیگر نیز افزود: «این‌جا برای میله و جشن گرفتن نوروز آمدیم، واقعأ خوشایند است برای من این‌که مردم را در این‌جا خوش می‌بینم. امید دارم خداوند همیش مردم ما را خوش داشته باشد.»

در گوشۀ دیگر باغ‌بابُر، زنان به مناسبت نوروز، ساخته‌های دستی شان را به نمایش گذاشتند.

فتانه بیات، مسؤول یکی از شرکت‌هایی است که محصولاتش را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته‌است: «نمایشگاه‌ما در باغ بابر برای دو روز است و شش روز دیگر ادامه نمایشگاه ما در بادام باغ خواهد بود. فروش ساخته‌های دستی که ما به نمایشگاه گذاشتیم خوب است و مشتری‌ها ما نه تنها در این جا بل در بیرون از اینجا نیز خارجیان استند.»

با این همه اما، مراسم‌های تجلیل از نوروز در کابل با انفجارهایی همراه بودند که این مراسم‌ها را به‌گونه‌یی زیر تأثیر برد – در سه انفجار در نزدیکی زیارت‌گاه سخی دست کم شش تن جان باختند و ۲۳ تن دیگر زخمی شدند.

نوروز در هرات

جوانان و خانواده‌ها در هرات با برگزاری مراسم شعر خوانی، اجرای موسیقی‌های محلی و تهیۀ هفت سین، سال نو را جشن گرفتند.

پختن سمنک بخش دیگر از فرهنگ باشنده‌گان هرات برای تجلیل از نوروز است. شماری از خانواده‌ها به ویژه بانوان با پختن سمنک به استقبال سال نو رفتند.

عارف، باشندۀ هرات گفت: «این جشن، یکی از جشن‌های باستانی است و هرات همیشه زمام‌دار تجلیل از نوروز در طول سال‌ها بوده‌است.»

نوریه افغان، باشندۀ دیگر هرات نیز افزود: «در گذشته، ما زنان نمی‌توانستیم با مردان یک‌جا در چنین محافل برویم اما حالا بسیار خوب شده و زنان هم می‌آیند و این جشن‌های باستانی را جشن می‌گیرند.»

نوروز در کندهار

باشنده‌گان ولایت کندهار در شرق افغانستان نیز با رفتن به تفریح‌گاه‌ها، پایان زمستان و آغاز بهار را گرامی داشتند.

شماری از جوانان در این ولایت، به مناسبت فرار رسیدن سال نو، در یک کار همه‌گانی شهر کندهار را از وجود زباله‌ها پاک کردند.

این جوانان می‌گویند که شهر کندهار پر از زباله‌ها بود و با آغاز سال نو تصمیم گرفتند تا شهر شان را از وجود زباله‌ها پاک کنند.

پیشینۀ برگزاری نوروز در افغانستان به ویژه در بلخ به جمشید، پادشاه پیشدادی نسبت داده‌ شده‌است. اما تنها در هنگام حاکمیت طالبان جشن نوروز در فضای باز تجلیل نمی‌شد و شماری از مردم در خانه‌های شان این جشن را تجلیل می‌کردند.