تاکید “ایران و پاکستان” بر بازگشت داوطلبانه مهاجرین افغان

در نشست چهارجانبه در پاکستان، توافق شد که پاکستان و ایران، مهاجران افغانستانی را داوطلبانه، امن و باعزت به افغانستان خواهند فرستاد.

نگاه نو_ به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، در نشست چهارجانبه در پاکستان، توافق شد که پاکستان و ایران، مهاجران افغانستانی را داوطلبانه، امن و باعزت به افغانستان خواهند فرستاد.

پاکستان و ایران بر بازگشت داوطلبانه‌، مهاجران افغان از از این دو کشور به افغانستان توافق کردند. وزیر مهاجران و بازگشت‌کنندگان افغانستان گفت که در این نشست همچنین توافق شده که پاکستان و ایران به میزبانی از مهاجران افغان ادامه داده، مدت اقامت آنها را تمدید و حق آموزش و تحصیل را به مهاجران افغان در کشورهای خود فراهم سازند.

وزیر کشور پاکستان نیز که در این نشست حضور یافته بود از جامعه جهانی خواست تا نقش حمایتی خود را براساس تعهدات جهانی و کنوانسیون‌های سازمان ملل در ارتباط با مهاجران و پشتیبانی از کشورهای میزبان گسترش دهند.

«سید حسین عالمی بلخی»، وزیر امور مهاجران و بازگشت‌کنندگان افغانستان همچنین افزود که در نشست چهارجانبه‌ اسلام‌آباد توافق شده است تا از این پس بازگشت مهاجران افغان از ایران و پاکستان به کشورشان، داوطلبانه، باعزت، امن و بدون اجبار باشد.

بلخی ادامه داد که ۷۰ درصد مهاجران افغان در پاکستان، متولد شده و دولت افغانستان برنامه‌های تشویقی را به ارزش۲۸۰ میلیون دلار برای بازگشت آنها به کشورشان در داخل افغانستان در دست گرفته و تلاش می‌شود تا برای بازگشت‌کنندگان زمینه کار و برای مهاجران داوطلب برای بازگشت، فرصت‌های سرمایه‌گذاری امن در داخل افغانستان فراهم شود.

ششمین نشست ۳ روزه کمیته چهار جانبه تحت عناوین راه‌های حل راهبردی برای پناهندگان افغان به منظور پشتیبانی از بازگشت داوطلبانه، ادغام مجدد و کمک به کشورهای میزبان در اسلام آباد برگزار شده است.