بزودی شاهد صدور گواهینامه رانندگی به مهاجرین افغانستانی

نگاه نو_ به گزارش رنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور ایران، در دیدار سفیر جدید افغانستان در ایران با مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور بر ایجاد راهکارهای جدید درحوزه رسیدگی به امور اتباع و مهاجرین افغانستانی، رسیدگی به امورکودکان کار و خدمات گسترده آموزشی و بهداشتی و معیشتی توسط جمهوری اسلامی به اتباع تأکید و از تلاش های ایران قدر دانی و تشکر شد. این دیدار که با حضور عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان و هیئت همراه در اداره کل اموراتباع ومهاجرین خارجی وزارت کشور برگزار شد، مهدی محمودی انتخاب سفیر جدید افغانستان در جمهوری اسلامی ایران را دریچه ای جدید در جهت هماهنگی های بیشتر در حوزه رسیدگی به امور اتباع و مهاجرین افغانستان دانست و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در طی چهار دهه گذشته خدمات قابل توجهی را در حوزه های مختلف از جمله آموزش، بهداشت، معیشت و حرفه آموزی به اتباع و مهاجرین افغانستانی ارائه کرده و امروزه با توجه به تحریم های ظالمانه آمریکا برعلیه ایران که در حوزه اقتصادی تأثیراتی را به همراه داشته، این خدمات همچون قبل و حتی بیشتر و وسیع تر درحال ارائه است.

مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی کشور در ادامه اضافه کرد: اداره اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور به عنوان یک سازمان هماهنگ کننده در میان دستگاه های مختلف کشور خدماتی در حوزه مهاجرین و اتباع خارجی فراهم کرده و از این رو انتظار می رود دولت افغانستان نیز در جهت تسهیل در این امور بیشتر از قبل با دولت ایران همکاری داشته باشد.

وی گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران با نگاه بشردوستانه و انساندوستانه در امور پناهندگان و ارائه خدمات هیچ وقت کم کاری نکرده است. در سال ۱۳۹۸تعداد ۹۲ هزار نفر از اتباع تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته اند و همچنین برای اقشار آسیب پذیر نیز تدابیری را اندیشیده ایم تا روند درمانی آنها از قبیل عمل های جراحی و حتی اهدای عضو به صورت رایگان انجام شود.

محمودی در ادامه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص آموزش اتباع و مهاجرین افغانستانی لازم التعلیم حتی اتباعی که فاقد مدارک هستند، افزود: اقدامات بسیار گسترده ای را تا به امروز در حوزه آموزش و سواد آموزی و ساخت مدارس برای اتباع خارجی انجام داده ایم.افراد لازم التعلیم می توانند به هرکدام از دفاتر خدمات اتباع که در سراسر کشور هستند مراجعه و پس از طی مراحل ثبت نام مشغول تحصیل شوند.

صدور کارت های مجاز کار برای اتباع افغانستانی یکی دیگر از مواردی بود که مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی به آن اشاره کرد و در این خصوص افزود: در طرح های آمایشی که سالیانه برگزار می شود برای بسیاری از اتباع با توجه به تخصص و حرفه ای که فرا گرفته اند کارت کار صادر می شود تا این افراد هم در زمانی که در ایران مشغول کار هستند و هم در زمان بازگشت به کشور مطبوع خود به عنوان یک فرد حرفه ای و دارای تخصص شناخته شده و در حوزه ای که تخصص دارند ادامه کار دهند.

محمودی افزود: در حوزه آموزش فنی و حرفه ای اتباع و مهاجرین خارجی نیز تفاهم نامه هایی امضاء شده است و با کمک سازمان فنی و حرفه ای کشور اتباع، کار و حرفه ای فرا می گیرند. در این میان انتظار می رود دولت افغانستان نیز شرایطی را برای بازگشت عزتمندانه این افراد به کشور خود ایجاد کنند تا در آرامش کامل در کشور خود مشغول به کار شوند.

وی با بیان اینکه نباید شرایط به صورتی باشد که اتباع و مهاجرین افغانستانی رفتن به وطن خویش را فراموش کنند اضافه کرد: در حوزه مهاجرین غیرمجاز باید دولت افغانستان تدابیری را بیاندیشد و در طی جلساتی با کشور ایران به یک راه کار مشترک برسند؛ مانند رسیدن به یک راه کار مشترک درخصوص رسیدگی به موضوع اتباع غیرمجاز یعنی مقابله با مسائل گوناگونی همچون قاچاق انسان.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور افزود: یکی از دغدغه هایی که این روزها با آن روبه رو هستیم مسئله کودکان کار و تکدی گران اتباع خارجی هستند که در ایران حضور دارند.

وی در ادمه با اشاره به اینکه در خصوص رسیدگی به موضوع کودکان کار و تکدی گران افغانستانی طرح هایی را آغاز کرده ایم اضافه کرد: در این مورد دولت افغانستان باید پای کار باشد تا بحث کودکان کار تعین و تکلیف شود.

به طور حتم با شناسایی خانواده های کودکان کار و متکدیانی که در کشور ایران حضور دارند می توان با صحبت کردن و مشاوره، ترتیبات قابل توجهی را در حوزه ساماندهی آنها بیاندیشیم.

محمودی گفت: در مباحث فرهنگی و ورزشی نیز ما شرایط بسیار مناسبی را برای اتباع و مهاجرین خارجی فراهم کرده ایم و در مواردی شاهد بوده ایم که جوانان افغانستانی در رشته های مختلف ورزشی به موفقیت های خیلی خوبی دست پیدا کرده اند.در این زمینه نیز دولت افغانستان می تواند همکاری های خیلی خوبی با جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

مدیرکل اموراتباع ومهاجرین خارجی کشور افزود: صدور گواهینامه رانندگی یکی از خدماتی است که جمهوری اسلامی ایران برای اتباع و مهاجرین افغانستانی درنظر گرفته و هماهنگی های لازم نیز در این خصوص با دستگاه های مختلف انجام شده و به زودی شاهد این اتفاق بزرگ خواهیم بود.

در ادامه این جلسه عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان در ایران نیز با بیان اینکه در دیدار با رئیس جمهور افغانستان، وی از خدمات گسترده جمهوری اسلامی ایران به اتباع و مهاجرین افغانستانی در طی چهل سال گذشته تقدیر و تشکر کرده است، اضافه کرد: امیدواریم شاهد ایجاد فصلی نو در همکاری دوجانبه ایران و افغانستان در حوزه اتباع و مهاجرین باشیم.

وی افزود: در کنار روابط دییپلماتیک بین جمهوری اسلامی ایران و افغانستان این مسئله مهاجرین است که نشاندهنده رفتار صادقانه و بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران بوده و به همین منظور در تلاش هستیم تا این روابط بیشتر از قبل تحکیم پیدا کرده و گسترده تر شود.

در پایان این دیدار مقرر شد جلسات کارشناسی با حضور نمایندگان سفارت افغانستان و اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی تشکیل و نبست به رفع مشکلات موجود با تشریک مساعی و ورود میدانی و اجرایی توسط سفارت افغانستان اقدامات لازم در چهار چوب ضوابط عمل آید.