برگزاری چهارمین جشنوارۀ فلم «گان» در استرالیا

چهارمین جشنوارۀ فلم «گان» که بنیانگذار آن، یک شهروند افغانستان است، از چند روز به‌اینسو در استرالیا برگزار شده‌است.

نگاه نو_ فلم‌هایی که از سینماگران افغانستان، در چند شهر استرالیا در این چند روز روی پرده رفته‌اند.

به گفتۀ برگزارکننده‌گان این جشنواره، امسال، ۴۷ فلم در این جشنواره نامزد شده‌اند که بیشتر آن‌ها دربارۀه زنان، کودکان و آن جوانانی استند که ازبهر رسم و رواج‌ها و یا اوضاع سیاسی – نظامی در افغانستان، ناچار به ترک کشورشان می‌شوند.

از میان فلم‌هایی که در این جشنواره نامزد شده‌اند، هفت فلم آن به گزینش داوران، به روزهای پنج‌شنبه و جمعۀ هفته پیش، در شهر ادلاید استرالیا به نمایش گذاشته شدند و قرار است که به روز دوشنبه هفتۀ روان، شهر ملبورن آن کشور نیز گواه نمایش همین فلم‌ها باشد.

برگزارکننده‌گان این جشنواره، پرداختن به مسایلی هم‌چون پیشینه روابط میان افغانستان و استرالیا را، از هدف‌های اصلی راه‌اندازی این برنامه هنری می‌گویند.

فهیم هاشمی، بنیاد‌گذار این جشنواره گفت: «ما در استرالیا، یک تاریخ ۵۷ ساله داریم که افغانان ساربان در سال ۱۸۶۰میلادی به استرالیا آمده بودند. به اساس آن، نام این جشنواره را هم «گان» مانده‌ایم. «گان»؛ خلاصه‌یی از نام افغانان است و این جشنواره، تقریباً در چهارمین سال خود است که برگزار می‌شود.»

هیئت داوران این جشنواره، شماری از سینماگران استرالیایی استند.

ادل هان، یکی از این داوران است. او می‌گوید فلم‌هایی که در این جشنواره به نمایش گذاشته می‌شوند، غافل‌گیر کننده‌است: «برخی از این فلم‌ها به‌گونۀ فوق‌العاده‌یی، از قلب‌ها تراوش کرده‌اند و به‌گونۀ غافل‌گیرکننده‌یی، داستان‌های‌شان را بازمی‌گویند. این فلم‌سازان، واقعاً با عشق و استعداد، توانسته‌اند که فلم‌های غافل‌گیر‌کننده‌یی بسازند.»

روسل جنکینز، داور دیگر این جشنواره نیز افزود: «کسانی که این فلم‌ها را ساخته‌اند، لزوماً بهترین تحصیلات را در زمینه فلم‌سازی نداشته‌اند و نیز بهترین و تازه‌ترین افزارها در اختیارشان نبوده‌اند؛ اما توانسته‌اند که با ساختن این فلم‌ها، به‌گونۀ موثر خودشان را مطرح سازند.»

از میان ۴۷ فلمی که نامزد این جشنواره استند، بیشترشان در بیرون از افغانستان ساخته شده‌اند. از هفت فلمی هم که در این جشنواره نمایش داده می‌شوند، یکی‌شان جایزۀ بهترین فلم را خواهد گرفت.