برنده و بازنده دو دهه جنگ در افغانستان کیست؟

نیویارک تایمز در گزارشی به بررسی روند ملت سازی در افغانستان طی دو دهه حضور ایتلاف بین المللی ضد تروریزم پرداخته است.

نگاه نو_ به نوشته این رسانه، فضای عمومی افغانستان بیش از هر زمان دیگری شکننده شده و اختلاف میان اقوام به اوج خود رسیده است.

جو بایدن رقیب انتخاباتی دونالد ترمپ دریکی از کمپاین های انتخاباتی خود گفت: افغانستان مُلکی چند پارچه است که دولت سازی در آن امکان ندارد.

این اعتراف که واکنش های مختلفی در پی داشت. نشان می دهد ایالات متحده بعد از بیش از دو دهه حضور در افغانستان هیچ دستاورد مثبتی نداشته و بالعکس این کشور صحنه ظهور دهها گروه تروریستی از جمله داعش شده است.

اکنون دستاورد حضور صدها هزار نیروی نظامی و ملیاردها دالر هزینه در افغانستان چیزی نیست جز بی اعتمادی سیاسی، کاهش اشتراک مردم در انتخابات، فقر و بدبختی، فساد و رشوت خواری، ابتلا جوانان به اعتیاد، کشتار مردم بی گناه، قدرت گرفتن طالبان و سیطره شان بر 60 فیصد سرزمین و….امروز امریکا و ناتو چاره ای جز مذاکره با طالبان ندارند تا شاید بتوانند خود را از این باتلاق نجات دهند.

نظر سنجی نیویارک تایمز حاکی است اکثر مردم افغانستان و گروههای سیاسی و مذهبی خواستار خروج نظامیان خارجی از کشور استند اما سوال اینجاست که چه کسی پاسخگوی این رنج و درد 20 ساله افغانستان است؟؟؟