برای نخستین‌بار یک باشگاۀ ورزشی برای زنان در کندهار ساخته شده‌است

برای نخستین‌بار، یک باشگاۀ ورزشی برای زنان و دختران در ولایت کندهار ساخته شده‌است.

نگاه نو_ این باشگاه، در حدود چهارماه پیش از سوی یکی از فعالان عرصۀ حقوق زن ساخته شده‌است.

مسؤولان این باشگاه، می‌گویند که روزانه تا چهل زن و دختر در این‌جا ورزش می‌کنند.

مریم درانی، مسؤول این باشگاه گفت: «ما یک نهاد حفاظت شده و امنی را ایجاد کرده‌ایم که در آن‌جا، زنان بتوانند ورزش کنند. کسانی که زیاد به ما مراجعه می‌کنند، کسانی استند که بیمار استند و داکتر برای آنان توصیه میکنند که ورزش کنند.»

غوتی، یکی از بانوانی کندهاری است که روزانه برای یک ساعت در این ورزشگاه، به ورزش می‌پردازد: «مشکل من این است که چربی خون دارم؛ به هر داکتری که مراجعه کردم، برایم گفت که ورزش کنم. به پاکستان هم که برای تداوی رفتم، داکتر برایم گفت که ورزش کن. اما ما در خانه امکانات ورزش نیست و وقتی‌که خبر شدم این‌جا باشگاه ساخته شده، اینجا آمدم و حالا دو ماه است که ورزش می‌کنم.»

شبنم، بانوی دیگری است که در این باشگاه ورزش می‌کند. او از این‌که این باشگاه ایجاد شده خرسند است و آن را گامی در راستای مبارزه با «مردسالاری» در جامعۀ سنتی کندهار می‌داند: «ما در جامعه‌یی زنده‌گی می‌کنیم که آن جامعه مردسالار است و به شما معلوم است که زنان را در خانه نگه می‌دارند. اما اگر می‌خواهند که زنان شان صحتمند باشند و در خانه خوشحال باشند، آنان را اجازه بدهند که ورزش کنند؛ چون اگر زنان صحت‌مند بود، خانواده صحت‌مند است.»

مسؤولان این باشگاه، می‌گویند که روزهای نخست آغاز به کار این باشگاه، آنان و نیز بانوانی که برای ورزش به این باشگاه می‌آمدند، از سوی مردم اذیت و آزار می‌شدند، اما اکنون این آزار و اذیت کمتر شده‌است.