باز گشت مهاجرین افغان از ایران رکورد بست

۸۰۰ هزار افغان در سال ۲۰۱۸ مجبور به ترک ایران و برگشت به افغانستان شده اند. شمار زیادی افغان ها به دلیل کاهش ارزش واحد پولی ایران در نتیجه تحریم های تازه اقتصادی امریکا، این کشور را ترک کردند

نگاه نو_ لاورنس هرت، رِیس ماموریت سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) گفت که در جریان سال گذشته ۷۷۳۱۲۵ افغان کشور ایران را به صورت داوطلبانه و یا هم اجباری ترک کردند. به گفته او این رقم به تناست سال ۲۰۱۷ افزایش ۶۶ درصدی را نشان می‌دهد.

هرت به آژانس خبری فرانسه گفت: «دلیلی که مردم دوباره می‌آیند کاهش امکانات اقتصادی در منطقه به شمول ایران است.»

شمار بازگشت کنندگان از ایران به افغانستان در سال ۲۰۱۸ بلندتر از تمامی سال‌های می‌باشد که سازمان بین المللی مهاجرت ارقام مربوط به برگشت کنندگان افغان از ایران را ثبت می‌کند. این سازمان از سال ۲۰۱۲ بدینسو این کار را انجام می‌دهد. این در حالیست که شمار عودت کنندگان از پاکستان به افغانستان در سال ۲۰۱۸ پایین بوده و تنها به ۳۳ هزار تن می‌رسد.

افغان‌ها پس از تهاجم نظامی اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال ۱۹۷۹ و بعد از جریان در جریان جنگ‌های داخلی و حاکمیت طالبان به کشورهای ایران و پاکستان مهاجرت کردند. این مهاجرت‌ها هنوز هم ادامه دارد و قاچاقبران انسان هنوز هم در بدل انتقال یک فرد به ایران از ۳۰۰ تا ۵۰۰ دالر دریافت می‌کنند.

اداره مهاجرت سازمان ملل متحد در ماه سپتمبر سال گذشته گفت که از ۱،۵ تا دو میلیون مهاجر «ثبت نشده» افغان در ایران زندگی می‌کنند. یک میلیون افغان دیگر در این کشور به شکل قانونی و ثبت شده مقیم می‌باشند. تعداد زیاد افغان‌های مقیم در ایران دهقانانی هستند که در نتیجه خشک‌سالی سخت و جنگ داخلی در کشورشان مجبور به مهاجرت شده اند.

محمد سرور ۳۹ ساله چهار ماه در ایران کار کرده بود که پولیس او را دستگیر و به افغانستان اخراج کرد. او گفت: «در افغانستان کار نبود، از همین جهت من به ایران به خاطر کار رفتم.»

او در مرکز پذیرش برگشت کنندگان سازمان بین المللی مهاجرت در هرات گفت: «اگر من بتوانم در اینجا مقداری پول کمایی کنم، هرگز به ایران بر نمی‌گردم.»

عبدالحکیم ۲۸ ساله نیز بعد از یک ماه تلاش قادر به دریافت کار در ایران شده بود، اما از جانب نیروهای امنیتی دستیگر و اخراج شد. او حالا در یک وضعیت نامعلومی قرار دارد، چون باید برای پرداخت مصارف سه فرزند و خانم خود پول پیدا کند. او گفت: «در افغانستان وضعیت خیلی خراب است.»

تقریبا نیمی از برگشت گنندگان از ایران به افغانستان به شکل داوطلبانه این کار را انجام داده اند. دلیل این کار فشارهای اقتصادی بر ایران در نتیجه تحریم های اقتصادی امریکا می باشد که سبب کاهش عواید کارگران افغان نیز شده است. در عین حال واحد پول ایران بعد از وضع تحریم های جدید در مقابل دالر امریکایی ارزش خود را به صورت بی سابقه از دست داده است که دلیل دیگر برای برگشت مهاجران افغان پنداشته می‌شود.