اندرابی: تا پنج روز دیگر مرحله کاهش خشونت آغاز می‌شود

سرپرست وزارت امور داخله اعلام کرد که قرار است تا پنج روز دیگر مرحله کاهش خشونتی که امریکا و گروه طالبان روی آن توافق کرده‌‌اند، به اجرا گذاشته شود.

نگاه نو_ محمدمسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله روز سه‌شنبه، بیست‌ونهم دلو، در ورکشابی با حضور فرماندهان پولیس ولایت‌ها، صحبت می‌کرد، تأکید کرد که کاهش خشونتی که گروه طالبان به آن متعهد شده‌اند، بیان‌گر «برحق بودن مبارزه‌ و جهاد مردم و داعیه‌ی نیروهای امنیتی و دفاعی» افغانستان علیه گروه طالبان است.

سرپرست وزارت امور داخله هم‌چنان گفت که توافق روی کاهش خشونت نشان می‌دهد که گروه طالبان کدام «جنگ مقدس» را به پیش نمی‌برد و اکنون بر «خشونت» بودن آن اذغان کرده است و در حال حاضر متعهد شده است که «خشونت» را کاهش دهد.

طبق معلومات مسعود اندرابی، طالبان تعهد کرده‌اند که در جریان مرحله کاهش خشونت از حملات انتحاری، انفجاری و راکت‌پراکنی جلوگیری می‌کنند و خشونت‌ها را به صورت قابل ملاحظه کاهش می‌دهند.

او دست‌یابی به این مرحله را به فرماندهان پولیس نسبت داد و گفت که گروه طالبان ناگزیر شده است که به خواست مردم افغانستان تمکین کند.

سرپرست وزارت امور داخله از جانب دیگر گفت که نیروهای امنیتی برای این مرحله آماده‌گی دارد و متعهد به اجرای توافقات صلح هستند.

او هم‌چنان هشدار داد در صورتی که گروه طالبان دست به خشونت بزند، نیروهای امنیتی آماده مقابله هستند و حمایت قاطع نیز در این راستا اعلام آماده‌گی کرده است.

این در حالی است که صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری صبح روز سه‌شنبه، بیست‌ونهم دلو، اعلام کرد که نیروهای امنیتی افغان و امریکایی روی طرح کاهش خشونت کار می‌کنند.

آخرین دور گفت‌وگوهای امریکا و طالبان در قطر در شروع هفته جاری پایان یافت. گروه طالبان گفته است که توافق‌نامه دو طرف نهایی شده و آماده امضا است. هنوز زمان و مکان امضای این توافق‌نامه مشخص نشده است. چیزی که روشن است این است که این توافق‌نامه پس از اجرای «موفقانه» طرح یک هفته‌ای «کاهش چشم‌گیر خشونت» امضا خواهد شد.