انتخابات با خطر از دست دادن کامل مشروعیت روبه‌رو است

عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری، کمیسیون مستقل انتخابات را به دستور پذیری از دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» متهم کرد و هشدار داد که انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان با خطر از دست دادن مشروعیت کامل روبه‌رو است.

نگاه نو_ به گفته رییس دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی، عمل‌کرد کمیسیون مستقل انتخابات سبب مشروعیت‌زدایی انتخابات شده است و تمام تلاش‌ها برای برگرداندن مشروعیت انتخابات تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

عبدالله عبدالله که روز یک‌شنبه، بیست‌وششم عقرب، در واکنش به آغاز مجدد بازشماری آرا در برخی از محلات رأی‌دهی در ولایت‌ها در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت که کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون هیچ گونه دلیل قناعت‌بخش در مورد اعتباربخشی به آرای «مشکوک، تقلبی و خیالی» ارائه نکرده است.

او افزود، در جریان روزهایی که با کمیسیون مستقل انتخابات در گفت‌وگو بوده است، این کمیسیون از موضع دسته انتخاباتی دولت‌ساز حمایت کرده و در نقش سخنگوی این دسته ظاهر شده است. اما امرالله صالح، معاون اول تیم دولت‌ساز، گفته است که کمیسیون مستقل انتخابات با دولت‌ساز ارتباط ندارد و کمیشنران آن از سوی همه نامزدان انتخابات شده است.

عبدالله عبدالله بازشماری مجدد آرا را خلاف قانون خواند و تأکید کرد که کمیسیون مستقل انتخابات باید هر چه زودتر این روند را متوقف کند. او گفت که ناظران دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» و دیگر نامزدان از این روند نظارت نمی‌کنند و به این ترتیب نتیجه آن مشروعیت ندارد.

به گفته او، کمیسیون مستقل انتخابات با «بازشماری غیرقانونی» و «رأی‌سازی» مشروعیت انتخابات را زیر سوال می‌برد.

او گفت که از هر گزینه قانونی، مسالمت‌‌آمیز و مشروع که بتواند جلو تقلب را بگیرد، کار خواهد گرفت.

آقای عبدالله به کمیسیون مستقل انتخابات هشدار داد که اگر بازشماری آرا اگر متوقف نکند، با اقدامات بعدی ثبات و هم‌گرایی روبه‌رو خواهد شد. او در مورد این تصمیم به صورت مشخص چیزی نگفت، اما گفت که قدرت موج مردمی را هیچ کسی ندارد.

به گفته عبدالله، در صورتی که کمیسیون مستقل انتخابات به فیصله‌های خودشان و قانون انتخابات احترام نگذارد، فیصله و تصمیم‌شان برای نامزدان نیز مشروعیت ندارد. او از ۱۳۷ هزار رای «مبهم»، ۱۰۲ هزار رای «خارج از زمان» و بیش از دو هزار و ۴۰۰ محل رأی‌دهی یاد کرد که باید براساس طرزالعمل انتخاباتی باطل می‌شد، اما کمیسیون مستقل انتخابات آن را معتبر شناخته است. او تأکید کرد که تنها آرای بایومتریک شده باید اعتبار داشته باشد.

عبدالله عبدالله نسبت به پیامدهای بحرانی شدن انتخابات هشدار داد و گفت که در برابر تقلب قاطعانه می‌ایستد و کسی در فکر انتخابات سال ۲۰۱۴ نباشد.

با این حال، امرالله صالح در پاسخ به این سخنان عبدالله عبدالله گفته است: «کمسیون انتخابات تعلق به تیم دولت‌ساز ندارد و در تعیین هرفرد آن تمام دسته‌های انتخاباتی نقش مساوی داشتند و در تعیین بخش‌های تخنیکی جناب رییس صاحب اجراییه قدم به قدم و دقیقه به دقیقه سهم و نقش داشتند.» او در صفحه فیس‌بوکش به صورت تلویحی نوشته است که ثبات و هم‌گرایی انتخابات را باخته است.