امریکا از خروج تمامی سربازانش از افغانستان هشدار داد

امریکا هشدار داده‌است که اگر اشرف غنی وعبدالله عبدالله به اختلاف‌های شان پایان ندهند، واشنگتن افزون بر قطع یک میلیارد دالر کمک‌هایش به افغانستان، تمامی سربازان امریکایی را از افغانستان بیرون خواهد کرد.

نگاه نو_ تلویزیون «ان‌بی‌سی» امریکا گزارش داده‌است که مایک پومپیو، وزیرخارجۀ این کشور در دیدار اخیرش از کابل هشدار رییس‌جمهور ترمپ را در این باره به غنی و عبدالله رسانیده‌است.

مایک پومپیو در این باره افزده‌است: «من اطمینان دارم که در روزهای آینده ما چیزهایی خواهیم داشت که گام‌هایی به عقب به نظر می‌رسند، اما با این هم من امیدوارم که همه طرف‌ها صادقانه آنچه را که برای مردم افغانستان خوب است انجام دهند. چهل سال افغانستان درگیر جنگ است. اما زمان آن فرا رسیده‌است که این افراد [غنی و عبدالله] کار را برای ایجاد یک افغانستان صلح‌آمیز و آشتی‌پذیر با یک رهبری سیاسی واقعی آغاز نمایند که این رهبری بتواند این کشور را به پیش ببرد و سطح خشونت کاهش یابند.»

پومپیو در حدود دو هفته پیش برای حل تنش‌ها میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله به کابل آمد، اما موفق نشد که تنش‌ها را حل کند.

وزارت خارجۀ امریکا در برگشت آقای پومپیو اعلام کرد که امریکا یک میلیارد دالر کمک‌هایش را به افغانستان قطع خواهد کرد و اگر تنش‌ها ادامه یابند، یک میلیارد دیگر در سال ۲۰۲۱ قطع خواهند شد.

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گویند که اختلاف‌ها میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله کشور را به انزوای جهانی برده‌است و قطع کمک‌های واشنگتن، اثرهای بدی بر افغانستان خواهد گذاشت.

نسیم مدبر، عضو مجلس نماینده‌گان گفت: «قطع کمک‌های جامعه جهانی در اثر اختلاف دو تیم سیاسی واقعأ آسیب این به مردم افغانستان می‌رسد.»

تلویزیون «ان‌بی‌سی» از زبان یک مقام بلندپایۀ امریکایی هم‌چنان گزارش می‌دهد که بن‌بست سیاسی در کابل، دانلد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا را ناامید کرده‌است.

بربنیاد این گزارش، ترمپ امیدوار بود توافق صلح با طالبان در افغانستان، نمونه‌یی ازعملی شدن یک وعدۀ انتخاباتی او باشد.

تهدید خروج سربازان که پیش از این گزارش نشده بود، نشان می‌دهد که ترمپ نگران است که ناتوانی رهبران افغانستان در تشکیل یک حکومت فراگیر توافق صلح امریکا را با طالبان تهدید می‌کند.

علی اکبر جمشیدی، عضو مجلس نماینده‌گان بیان داشت: «شما می‌فهمید که مردم عام از ویروس کووید نزده نمی‌ترسند اما از خطر ناشی از اختلاف‌های شما دو نفر زیاد می‌ترسند.»

ناهید فرید، عضو دیگر مجلس نماینده‌گان نیز اظهار داشت: «جهان متعجب شده که رهبران سیاسی ما چقدر نسبت به وضعیت امنیتی، سیاسی، اقتصادی و بهداشتی افغانستان بی تفاوت استند.»

این درحالی است که اشرف غنی و عبدالله عبدالله تاکنون به توافقی دست نیافته‌اند. اشرف غنی که چند وزیر در کابینۀ تازه‌اش معرفی کرده‌است، روند معرفی کابینه را برای پنج روز متوقف کرده‌است تا با عبدالله عبدالله توافقی صورت گیرد.

امید میثم، معاون سخن‌گوی عبدالله عبدالله می‌گوید که تلاش‌ها برای یافتن یک راه حل ادامه دارند: «تلاش بزرگان کشور بخاطر حل بحران انتخاباتی جریان دارد. امیدوار استیم که به یک راه حل سیاسی دست پیدا کنیم.»