بانک مرکزی: وضعیت ارائه خدمات بانکی رو به بهبود است

بانک مرکزی افغانستان با تاکید بر اینکه بانک‌های این کشور فعال هستند، افزود که وضعیت ارائه خدمات بانکی در افغانستان رو به بهبود است.

بانک مرکزی افغانستان پس از دریافت دومین محموله پول نقد کمکی سازمان ملل به افغانستان تاکید کرد که این نهاد نیازمندی‌های ارزی افغانستان را حل خواهد کرد.

در بیانیه منتشر شده توسط بانک مرکزی افغانستان آمده است که بانک‌های این کشور بطور فعال به ارائه خدمات ادامه می‌دهند و با توجه به بهبود وضعیت نقدینگی، پرداخت پول نقد به مشتریان انفرادی نیز افزایش یافته است.

بیانیه می‌افزاید: به تمام مشتریان بانک‌ها و هموطنان عزیز اطمینان داده می‌شود که بخش بانکی کشور عملاً فعال و در خدمت مردم قرار داشته و سپرده‌های مردم نیز در بانک‌ها مصون می‌باشد.

بانک مرکزی افغانستان در ادامه نیز با تاکید بر نظارت منظم از فعالیت بانک‌ها اظهار داشت که برای رشد نظام بانکداری و بازگشت آن به حالت عادی تلاش می‌کند.

بانک مرکزی افغانستان پیش از این برای حفظ ذخیره ارزی خود به تمام بانک‌ها در این کشور دستور داده بود که حواله‌ها را نه بصورت دلار بلکه فقط با واحد پول افغانی انجام دهند.

حواله‌های ارزی منبع مهمی برای تامین مالی خارجی برای افغانستان در طول این سال‌ها بوده است، اما پس از تصرف افغانستان توسط طالبان دسترسی به دلار/دالر کاهش یافته و توقیف دارایی‌های افغانستان توسط آمریکا نیز این کشور را در آستانه یک بحران انسانی قرار داده است.