افزایش ۱۹ درصدی تلفات غیر نظامیان در جریان صلح

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از افزایش ۱۹ درصدی تلفات غیرنظامیان درکشور نگران است.

نگاه نو_ یافته‌های یک گزارش تازه این نهاد نشان می‌دهند که درسال ۱۳۹۷ ، بیش از یازده هزار غیرنظامی کشته وزخمی شده اند که این آمار درمقایسه با آمار یک سال پیش، یک افزایش نزده درصدی را نشان می‌دهند.

سیما سمر رییس کمیسیون حقوق بشر می‌گوید که هرچند شمار کشته شده‌گان در سال گذشته کاهش یافت اما بر شمار زخمیان درجنگ‌ها افزوده شده است.

دراین گزارش گروه‌های طالبان و داعش ، مسوول بخش بیشتری ازتلفات غیرنظامیان گفته شده اند.

سیما سمر- رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است:«کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از طرفین منازعه می‌خواهد که قوانین بین المللی را مراعات بکنند و خواهان آتش بس برای خاتمه دادن به تلفات ملکی و منازعه در افغانستان.»

قیس جوان بیست و دو ساله یی بود که به روز شنبه در حمله مهاجمان انتحاری بر وزارت مخابرات جان باخت.

قیس دوره مکتب و دانشگاه اقتصاد را تا مقطع لیسانس با پول به دست آمده پدرش از کشاورزی به پایان رسانید. او پس از به دست آوردن مدرک لیسانس و گماشته شدنش همچون مدیر نظارت ریاست افغان پست، به تنها نان اور خانواده ده نفری اش مبدل شده بود.

محمد خیبر محمدی- برادر قیس گفت:«همیشه وقت همین گپش بود که درس تان را بخوانید کلان شدین آینده ساز وطن استین.»

حاجی محمد سعید- شوهر خواهر قیس گفت:« مادر قیس به حالتی شد که او ره به شفاخانه بردند ساعت نه شب نه و نیم شب او را به شفاخانه بردند ساعت دم صبح پس آوردند او ره به همی حالتی باشد که حتی یک دقیقه هم گپ زده نتواند.»

سید فرهاد هاشمی – پسر مامای قیس گفت:«پروسه صلح افغانستان مثل دیگر پروسه های افغانستان یک کمپاین برای تقسیم قدرت است برای حفظ اقتدار و بلاخره تداوم زور طرف ها است.»

محمد اسماعیل کاکای قیس گفت:«از دولت خواست ما همین است که برادر ها از موقف خود تیر شوند زیر یک سقف بیایند یک وحدت کنند به خاطر خدا و به خاطر مردم خود.»

یافته های کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهند که در سال گذشته هجری خورشیدی، بیش از یازده هزار تن در نتیجه درگیری ها و حمله های هراس افگنانه در کشور کشته و زخمی شده اند.

“از این میان، ۳۰۳۲ تن کشته شده اند و ۸۱۸۰ تن دیگر زخم برداشته اند. این شمار، افزایش نزده درصدی را در آسیب پذیری غیرنظامیان، در مقایسه با سال هزار و سه صد و نود و شش نشان می‌دهد.”

بر بنیاد گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر، شمار تلفات زنان نیز در خشونت های سال هزار و سه صد و نود و هفت، شانزده درصد افزایش یافته است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، طالبان را مسوول ۵۳ درصد این تلفات، مسوول ۱۲ درصد تلفات را گروه داعش و نیروهای امنیتی کشور ونیروهای خارجی را مسوول یازده اعشاریه پنج در صد تلفات غیرنظامیان می شناسد.

کمیسیون حقوق بشر بدین باور است که آتش بس میان طرف‌های درگیر در جنگ، راه حلی اثرگذار از بهر کاهش تلفات غیرنظامیان است.