افزایش حملات طالبان در ماه رمضان

دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان: طالبان افراد ملکی را به‌گونه‌ عمدی هدف قرار می‌دهند.

نگاه نو_ معاونت سازمان ملل متحد می‌گوید که تلفات افراد ملکی در ماه رمضان افزایش یافته است. این نهاد در اعلامیه‌یی، حمله‌های پسین طالبان بر دفتر کونتر پارت در کابل را محکوم کرده و گفته که در این حمله‌ افراد ملکی به‌گونه‌ عمدی هدف قرار گرفته‌اند.

این گروه بار دیگر از طرف‌های درگیر خواسته که در این ماه آتش‌بس کنند. وزارت دفاع ملی اما می‌گوید که در روزهای پسین، نیروهای امنیتی نیز دست‌کم پانزده قوماندان مشهور این گروه را کشته‌اند.

در چند روز پسین، طالبان حمله‌های‌ گروهی‌شان را حتا بر بخش‌های نسبتن امن کشور افزایش داده است. این حمله‌ها از آغاز ماه رمضان تاکنون دست‌کم جان ۶۰نظامی را گرفته است.

نگرانی یوناما از افزایش خشونت‌ها در ماه رمضان
دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز از تشدید خشونت‌ها در ماه رمضان که منجر به آسیب‌پذیری افراد ملکی شده، به شدت نگرانی کرده است.

این دفتر از حمله بر بنیاد کونترپارت در کابل یاد کرده – که هشت فرد ملکی کشته و ۲۸ تن زخمی شدند و این عمل طالبان را نکوهش کرده است.
تدامیچی یاماموتو، رییس یوناما گفته است که قطعاً هیچ توجیهی برای حمله‌های عمدی و بدون تفکیک بر افراد ملکی وجود ندارد.

اعتراض علمای دینی به حملات طالبان
علمای دینی و بزرگان قبایل می گویند که طالبان در حالی که مدعی احترام به اماکن و کتب دینی استند به حملات شان بر مساجد کشور ادامه داده اند.

علمای کشور می گویند: طالبان در ده سال اخیر در ولایت ها ده ها مسجد را به بهانه هدف قرار دادن مقامات نظامی مورد حمله قرار داده اند. طالبان چون می دانند که مردم افغانستان مسلمان اند و اعتماد مردم بر مساجد بسیار زیاد است، اعمال تخریبی شانرا در مساجد و مدارس سازماندهی می کنند. طالبان مورال شان را از دست داده اند و حالا مجبور استند تا مساجد را سپر قرار داده و ازین مکان ها بالای نیروهای امنیتی حمله کنند که این خود یکی از ضعف های آنها است.

بی اهمیتی به مردم ملکی
فعالان و باشنده ها می گویند که حمله طالبان بر مساجد نشان دهنده بی اهمیتی کامل جنگویان برای مردم ملکی است.

مرزیلا حمیدی یکتن از فعالان جامعه مدنی گفت: اینگونه انفجارات و انتحارها نشان دهنده این است که رهبران طالبان هیچ تغییری را در مفکوره خود بوجود نیاورده‌ اند و همچنان بر جنگ و ادامه خشونت تاکید دارند. او گفت: طالبان به بهانه جهاد از دین اسلام و مزایای آن بی خبر اند. آنها همواره در مساجد ماین جاسازی می کنند و یا هم از داخل مساجد دست به قتل عام مردم میزنند. وی گفت: طالبان در کنار این جنایات، در اجرای تحرکات خویش در خصوص تفکیک نظامیان و افراد ملکی توجهی نشان نمی دهند.

مولوی قیام الدین رحمانی یکتن ازعالمان دینی گفت: وقتی طالبان هدف خود را در مسجد مورد حمله قرار می دهند یا برای از بین بردن هدف مورد نظرشان در کنار سرک ماین جاسازی می کنند این نشان میدهد که هیچ‌ گونه نگرانی نسبت به اینکه اماکن و یا تاسیسات عامه تخریب می شوند و یا افراد ملکی در این تحرکات از بین می روند، نزد آنان وجود ندارد. او گفت: آنچه برای طالبان اهمیت دارد این است که با به ‌راه انداختن اینگونه انفجارها و بم گذاری های انتحاری بر دولت ضربه وارد کند.

رحمانی گفت:‌ طالبان فکر می کنند که گویا آنان با ایجاد ترس و وحشت می ‌توانند زمینه‌ های حاکمیت ‌شان بر جامعه و اذهان مردم را ایجاد کنند.
مولوی عبدالله قرلق نماینده مردم کندز در مشرانو جرگه گفت: با افزایش خشونت‌ ها، کشتار افراد ملکی، و حمله بر مکان های مقدس این واقعیت آشکار میشود که ماهیت طالبان، از نظر رویه خشونت ‌آمیز با مردم، تغییر نکرده و مساجد از محلات امن در اسلام بشمار میرود و از حرمت خاصی برخوردار است.

امرالدین ولی، عضو شورای ولایتی کندز نیز گفت: طالبان هر چه خشونت بیشتری به خرج دهند و افراد ملکی را در کنار نظامیان قربانی کنند فقط باعث افزایش نفرت و انزجار در میان مردم نسبت به این گروه می ‌شود.