اعتراض راننده‌گان در برابر “اخاذی‌ها” در شاهراه هرات-کندهار

نگاه نو_ این راننده‌گان شاهراه هرات-کندهار را در جنوب شهر هرات برای چند ساعت مسدود ساختند.

آنان از نهادهای امنیتی خواستند که افرادی را که در این اخاذی‌ها دست دارند بازداشت کنند.

محمد نبی هلمندی، راننده معترض، گفت: «در مسیر این شاهراه گمرک‌های غیرقانونی تأسیس شده اند پوسته‌هایی اند که به زور پول می‌گیرند و ظلم می‌کنند.»

محمد ایوب رحیمی، راننده، راننده معترض، گفت: «یک مرمی به موتر خورد و با کنداغ (سلاح) زد به شیشه (موتر) پیش از این که ما دروازه را باز کنیم و از او پرسان کنیم که مشکل چی است.»

شماری از این معترضان گفتند که در برخی از موارد این راننده‌گان از سوی نیروهای پولیس لت و کوب نیز می‌شکند.

وکیل احمد رحیمی، راننده معترض، گفت: «خود شما شاهد بودید که در موترها به مرمی می‌زنند. در این موترها زن و بچه مردم است.»

به گفتۀ خبرنگار طلوع نیوز در هرات، در برخی موترهای مسافربری نشانه‌هایی از گلوله‌باری دیده می‌شود.

راننده‌گان معترض ادعا می‌کنند که این گلوله‌ها از سوی پولیس شلیک شده اند و برخی از راننده‌گان و مسافران در این تیراندازی‌ها زخمی شده اند.

کامران علیزایی، رییس شورای ولایتی هرات، گفت: «هیچ شکی وجود ندارد که کلان‌ها، سیاست مداران، قدرتمندان در این اخاذی شریک نباشند. اگر نباشد دولت بسیار سریع اقدام می‌کند. اگر شریک هم باشد، مجبور است که اقدام بکند.»

مقام‌های محلی هرات می‌گویند که یک هیئت از شورای امنیت ملی به این ولایت رفته است و با افرادی که در مسیر شاهراه از راننده‌گان و مسافران اخاذی می‌کنند جدی برخورد خواهد شد.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، گفت: «فیصله این است که تا اقدام جدی در برابر کسانی که اقدام به اخاذی می کنند و سبب آزار و اذیت شهروندان می‌شوند، صورت بگیرد.»

این در حالی است که سال گذشته نیز شماری از این راننده‌گان در برابر اخاذی‌ها دست به اعتراض زدند و این شاهراه را برای ده روز مسدود ساختند.