اعتراض دانشجویان طب به امتحان نهایی


نگاه نو_ در دومین سال از برگزاری امتحان نهایی رشته پزشکی در افغانستان، سر و صدا و اعتراض دانشجویان این رشته دوباره بالا گرفته است. دانشجویان رشته پزشکی، امتحان نهایی این رشته را که از طرف شورای طبی برگزار می‌‌شود، مورد قبول نمی‌دانند و به نتیجه آن به دیده شک نگاه می‌‌کنند. به باور آنان، علاوه بر هزینه اقتصادی و صرف زمان زیاد، برگزاری امتحان نهایی بی‌احترامی به دانشجویان و استادان رشته پزشکی است. در مقابل شورای طبی افغانستان خبر داده که امسال احتمال دارد طرح برگزاری آنلاین امتحان نهایی روی دست گرفته شود. هنوز از جزییات این طرح خبر دقیقی در دست نیست.

شکایت دانشجویان رشته پزشکی

جمعی از دانشجویان رشته پزشکی به روزنامه ۸صبح پیام داده و از برگزار نشدن امتحان نهایی این رشته شکایت دارند.

آنان می‌‌گویند که در ماه‌های گذشته بارها از ولایت‌های مختلف کشور با قبول شرایط بد امنیتی، از مسیرهای ناامن خودشان را به کابل رسانده‌اند تا برگه قبولی امتحان را به دست بیاورند. به گفته آنان، پس از دریافت برگه، نیاز است که برای تاییدی نهادی که در آن درس خوانده‌اند، دوباره باید به ولایت‌ها برگردند.

آنان می‌افزایند که دانشجویان پس از دریافت برگه شورای طبی و مهر تایید از دانشگاه، دوباره باید برگه به شورای طبی مراجعه کرده و پس از چند روز انتظار، روند بایومتریک را برای شامل شدن در فهرست امتحان‌دهنده‌گان و دریافت‌کنندگان کارت شورای طبی آغاز کنند.

دانشجویان گفته‌اند که پس از طی مراحل بایومتریک، نیاز است که برای سپری کردن آزمون، چندین روز در کابل منتظر بمانند و همه این روند، نیاز به وضعیت مناسب اقتصادی دارد. دانشجویان افزوده‌اند که حالا پس از همه این مصارف، شورای طبی به آنان گفته که به دلیل شرایط کرونایی، تا اطلاع بعدی باید منتظر برگزاری امتحان باشند.

آنان به این باور اند که برگزاری امتحان نهایی از دانشجویان طب، نوعی بی‌عدالتی در حق آنان است. به گفته آنان، وضعیت کشور می‌‌طلبد که دانشجویان فارغ شده از رشته طب هرچه زودتر وارد فضای کار شوند.

این شکایت‌ها در حالی بالا گرفته که سال گذشته هم شورای طبی افغانستان با چالش‌های فراوان توانست امتحان نهایی دانشجویان طب دانشگاه‌های خصوصی و دولتی را برگزار کند.

در سال گذشته، دانشجویان طب در چندین ولایت با راه‌اندازی اعتراض‌ها و گردهم‌آیی‌های دانشجویی، اعتراض‌شان را در این مورد نشان دادند اما در نهایت، شورای طبی افغانستان به خواست آنان تن نداده و امتحان نهایی را در کابل برگزار کرد. هر چند نتیجه این امتحان از دید بسیاری از دانشجویان رضایت‌بخش عنوان شده بود.

اوایل ماه جاری خورشیدی هم دانشجویان در کابل با راه‌اندازی گردهم‌آیی اعتراضی، شورای طبی افغانستان را متهم کردند که با برگزاری امتحان نهایی به دنبال شفافیت نیست. آنان با سر دادن شعار، از مسوولان بلندپایه دولتی خواستند که برگزاری امتحان نهایی را لغو کنند.

گفتنی است که دانشجویان رشته طب ادعا می‌‌کنند که از طرف دانشگاه‌ها و مراجع درسی، تصدیق‌نامه طبابت دریافت می‌‌کنند اما عملاً نمی‌توانند وارد بازار شوند.

کار مشترک وزارت صحت و تحصیلات عالی

در همین حال وزارت تحصیلات عالی کشور به این باور است که اهدای دیپلم طبابت به دانشجویان طب کار مشترک وزارت تحصیلات عالی و وزارت صحت عامه است.

حنیف فرزان، معاون سخنگوی وزارت تحصیلات عالی به روزنامه ۸صبح می‌‌گوید که دانشجویان برای دریافت دیپلم باید مهر تاییدی هر دو وزارت صحت عامه و وزارت تحصیلات عالی را داشته باشند. به گفته وی، نیاز است که برای این امر، شورای طبی افغانستان و وزارت صحت عامه تصمیم بگیرند و وزارت تحصیلات عالی به تنهایی نمی‌‌تواند به دانشجویان رشته پزشکی سند فراغت توزیع کند.

امتحان نهایی آنلاین در راه است

با این حال در پاسخ به نگرانی دانشجویان رشته پزشکی، وزارت صحت عامه از طرح جدید خود برای برگزاری امتحان نهایی به طور آنلاین خبر می‌‌دهد.

نسرین اوریاخیل، رییس شورای طبی افغانستان در نشست خبری در مرکز رسانه‌های حکومت می‌‌گوید که تلاش‌های شورای طبی افغانستان برای برگزاری امتحان نهایی دانشجویان طب به طور آنلاین آغاز شده است. خانم اوریاخیل با آن‌که جزییات بیش‌تری از این طرح نمی‌‌دهد اما می‌‌افزاید که به زودی جزییات بیش‌تری از این طرح رسانه‌ای می‌‌شود.

با این حال دیده شود که امسال برنامه شورای طبی برای برگزاری امتحان نهایی چیست و آیا می‌‌تواند در اوضاع کرونایی، از دانشجویان رشته‌ی طب امتحان بگیرد یا خیر.