اعتراض باشنده‌گان مزارشریف نسبت به افزایش دزدی‌های مسلحانه

باشنده‌گان مزارشریف، امروز (یک‌شنبه، ۲۲جدی/دی) در اعتراض به آنچه که افزایش دزدی‌های مسلحانه در این شهر می‌گویند، در ساختمان شورای ولایتی بلخ گرد آمدند.

نگاه نو_ آنان می‌گویند که دزدان تفنگ‌دار آرامش و امنیت مردم را به‌هم زده‌اند.

عبدالواسع بهرامی که در کارتۀ خراسان ناحیۀ هفتم شهر مزارشریف دکان خوراک فروشی دارد، می‌گوید سه نفر دزد تفنگ‌دار ساعت دو پس از چاشت به دکان او آمدند و پنجاه‌هزار افغانی پول و مقداری از اموال او را دزدیدند.

عبدالواسع، از نیروهای امنیتی انتقاد می‌کند که چه‌گونه نمی‌توانند از پس دزدان در روز روشن برآیند: «دزدان مسلح آمدند، تهدید کردند و پول نقد که در دخل دکان بود جمع کردند. کارت های مبایل را بردند. مرا تهدید کردند که اگر صدای خودرا کشدید ما دوباره سراغت را می‌گیریم.»


ذکریا، باشندۀ دیگر مزار نیز افزود: «روزانه در کار و غریبی می‌رویم اما شب که به طرف خانه می‌آیم، رهزنان در داخل کوچه می‌ایستند و تمام دار و ندار تان را می‌گیرند.»

این معترضان می‌گویند که در دو ماه پسین گواه چندین رویداد دزدی و حتا قتل در مزارشریف استند.
احمدفاروق قاسمی، خطیب مسجد جامع امام اعظم کارتۀ خراسان مزارشریف بیان داشت: «در همین چند روز اخیر ما شاهد بودیم که موتر دزدی شد و صاحب موتر کشته شد. کمپیوتر مردم دزدی شد. زرگری با پسرش در قلب شهر راه می‌رفت لت و کوب شد و چیزی که داشت دزدان با خود بردند.»

در همین‌حال، پولیس بلخ می‌گوید که در یک ماه پسین ۴۳ تن را در پیوند به جرم‌های جنایی و دزدی‌های مسلحانه بازداشت کرده‌اند.


سمونوال محمداجمل فائز، فرماندۀ پولیس بلخ بیان داشت: «در طی ماه جاری ما تقریبأ ۶۲ قضیه را که رخ داده‌اند، عاملان شان را دستگیری کردیم.»

هرچند پولیس بلخ تعهد می‌کند که برای تأمین امنیت مردم و جلوگیری از دزدی‌های مسلحانه گشت‌زنی‌های شان را بیشتر می‌سازند، اما باشنده‌گان مزارشریف می‌گویند که افزایش جرم‌های جنایی در این شهر به یک معضل کلان اجتماعی مبدل شده‌است.