اظهارات ضدونقیض در باره جنگ در حصه‌ی‌دوم بهسودِ میدان‌وردک

مسوولان محلی ولایت میدان‌وردک وقوع درگیری میان کوچی‌ها، طالبان و نیروهای خیزش مردمی و ده‌نشینان را در مربوطات ولسوالی حصه‌ی‌دوم بهسود این ولایت را تأیید می‌کنند.

نگاه نو_ درباره‌ی طرف‌های این درگیری و تلفات ناشی از آن تاکنون اظهارات ضدو‌نقیض از سوی مسوولان محلی مطرح شده‌اند. هرچند مقام‌های حکومت محلی میدان‌وردک در باره‌ی شمار دقیق تلفات برخاسته از این رویداد جزییات نمی‌دهند، اما اعضای شورای ولایتی میدان‌وردک می‌گویند که دست‌کم هشت باشنده و عضو نیروهای خیزش مردمی ولسوالی‌های بهسود ناپدید اند و شش تن دیگر در این رویداد زخمی شده‌اند.

محب‌الله شریف‌زی، سخنگوی والی میدان‌وردک در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که در نتیجه درگیری میان کوچی‌ها و ده‌نشینان چند تن کشته و زخمی شده‌اند اما رقم دقیقی از قربانیان مشخص نیست. سخنگوی والی میدان‌وردک در حالی از درگیری‌ها در ولسوالی حصه‌ی‌دوم بهسود، میان ده‌نشینان و کوچی‌ها خبر داد که گروه طالبان گفته است، افراد این گروه بر چند پاسگاه مربوط به نیروهای امنیتی در حصه‌ی‌دوم بهسود حمله کرده‌اند. گروه طالبان مدعی شده است که در این رویداد ۱۳ نیروی امنیتی کشته شده‌ و چندین پاسگاه به تصرف این گروه درآمده است.

از سویی هم، شماری از اعضای شورای ولایتی میدان‌وردک این حمله را از سوی افراد مربوط به کوچی‌ها در همکاری با گروه طالبان می‌دانند. خوانی سلطانی، عضو شورای ولایتی میدان‌وردک به ۸صبح گفت که در نتیجه حمله مشترک گروه طالبان و کوچی‌ها بر پاسگاه‌ نیروهای خیزش مردمی حدود هشت نفر ناپدید و شش نفر دیگر زخمی شده‌اند. این عضو شورای ولایتی هم‌چنان گفت که تاکنون در مورد سرنوشت هشت نفر که ناپدید شده‌اند، معلومات در دست نیست.

به گفته آقای سلطانی، حدود ۱۵۰ تفنگ‌دار مربوط به گروه طالبان و کوچی‌ها در حمله ناوقت ‌شنبه‌شب گذشته در روستای کجاب از مربوطات ولسوالی حصه‌ی‌دوم ولایت میدان‌وردک شرکت داشتند.

بر اساس معلومات منابع محلی در حال حاضر درگیری میان طرف‌ها پایان یافته است و احتمال آغاز درگیری برای دومین بار، نیز دور از تصور نیست.

میان باشنده‌گان ولسوالی‌های بهسود و دایمیرداد ولایت میدان‌وردک و کوچی‌های عازم به این مناطق، از چند سال به این‌سو تقریباً همه ساله با آغاز فصل بهار درگیری صورت می‌گیرد. این درگیری‌ها در مواردی برای هر دو طرف خون‌بار بوده است.