اشرف غنی آزار جنسی دختران فوتبالیست افغان را «تکان‌دهنده» خواند

اشرف غنی در جریان نشستی روز دوشنبه ۱۱ قوس با حضور دادستان کل افغانستان، رئیس کمیته ملی المپیک و نیز چند تن از ورزشکاران در دفتر ریاست جمهوری برگزار شد گفت گزارش‌های منتشر شده در این زمینه «تکان‌دهنده» است.

نگاه نو-  اشرف غنی در جریان نشستی که روز دوشنبه ۱۱ قوس با حضور دادستان کل افغانستان، رئیس کمیته ملی المپیک و نیز چند تن از ورزشکاران در دفتر ریاست جمهوری برگزار شد گفت که گزارش‌های منتشر شده در این زمینه «تکان‌دهنده» است.

آقای غنی همچنین گفته است که هیچ گونه «بداخلاقی و بی‌حرمتی» نسبت به روزشکاران را تحمل نمی‌کند.

در روزهای گذشته اخباری در مورد «سوء استفاده جنسی» مسئولان فدراسیون فوتبال افغانستان از اعضای تیم ملی فوتبال زنان این کشور منتشر شده بود. در پی انتشار این گزارش‌ها، فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا متعهد شد که در مورد این اتهام‌ها تحقیقاتی را انجام دهد.

نخستین بار روزنامه گاردین چند روز پیش به نقل از برخی شاهدان از جمله خالده پوپلزی کاپیتان پیشین تیم ملی افغانستان و نیز سرمربی آمریکایی پیشین این تیم مدعی شده بود که «سوء استفاده جنسی» از دختران فوتبالیست افغان در دفتر فدراسیون فوتبال در کابل و نیز در یک اردوی تمرین این تیم در فوریه سال گذشته در اردن روی داده است.

آغاز تحقیقات دادستانی

دادستان کل افغانستان می‌گوید تحقیقات «همه‌جانبه» خود را در این زمینه آغاز کرده است. فرید حمیدی، دادستان کل افغانستان گفت در این تحقیقات به ادعای «بدرفتاری جنسی» با شماری از دختران فوتبالیست رسیدگی می‌شود. وی در گزارشی که در حضور رئیس جمهوری ارائه کرد گفت که تحقیقات با «بررسی محل واقعه» آغاز شده و نخستین نتایج آن در پایان هفته جاری اعلام می‌گردد.

فدراسیون فوتبال افغانستان در پی رد اتهام از مسئولان خود بر آمده و گفته است که این اتهام‌ها را شماری از دختران دعوت نشده به تیم ملی و بازیکنان پیشین این تیم مطرح کرده‌اند.

اما حفیظ‌ الله ولی رحیمی، رئیس کمیته ملی المپیک افغانستان نیز در یک نشست خبری در روز دوشنبه تأیید کرد که شکایت‌هایی در مورد «آزار و اذیت» فوتبالیست‌ها به دست برخی مسئولان، مربیان و حتی خود ورزشکاران در داخل افغانستان و نیز در جریان سفرهای خارجی وجود داشته است