ابراز خوشبینی طالبان و آمریکا به روند مذاکرات در دوحه

نگاه نو_ به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز دوشنبه در جدیدترین دور مذاکرات آمریکا و طالبان، برای نخستین بار زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان با ملّا عبدالغنی برادر، معاون رهبر طالبان در دوحه قطر دیدار کرد.

زلمای خلیلزاد اعلام کرده، این دور مذاکرات که امروز سه شنبه وارد دومین روز خود شده یک “موقعیت بسیار مهم” است. طالبان نیز از پیشرفت در این مذاکرات خبر داده و حضور ملّا عبدالغنی برادر، از بنیانگذاران این جنبش و از فرماندهان کهنه کار این گروه در این مذاکرات انتظارات را درباره آن بیش از پیش افزایش داده است.

گمان برده می شود که این مذاکرات در دست انجام در کشور قطر، جایی که محل استقرار دفتر سیاسی جنبش طالبان است، متمرکز بر مساله خروج سربازان آمریکایی از افغانستان و همچنین آغاز کردن مذاکراتی میان طالبان و دولت کابل است.

این پنجمین دور مذاکرات میان آمریکا و طالبان است. خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، همکاری طالبان در کار مبارزه با القاعده و داعش، آتش‌بس و آغاز مذاکرات رو در رو با حکومت افغانستان از محورهای مذاکرات قطر است.

گروه طالبان همچنان حاضر نیست با هیأت دولت افغانستان به صورت مستقیم مذاکره کند و این یکی از موضوعات اصلی مورد اختلاف در این مذاکرات به شمار می‌رود.