آیا حزب جمعیت اسلامی افغانستان دچار انشعاب شده است؟

نگاه نو_ در پی تصمیم برخی اعضای حزب جمعیت اسلامی افغانستان که صلاح الدین ربانی را از ریاست این حزب کنار راندند، آقای ربانی در واکنش تندی این اقدام را “توطیۀ درون حزبی” خوانده و از تعلیق عضویت شماری از اعضای جمعیت خبر داده است.

ده‌ها تن از اعضای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان به شمول عطا محمد نور، محمد یونس قانونی، اسماعیل خان، کلیم الله نقیبی، عنایت‌الله شاداب، حفیظ منظور و عبدالستار مراد روز چهارشنبه نشستی را برگزار کردند و در آن تصمیم گرفتند که تا زمان برگزاری مجمع عمومی حزب جمعیت، عنایت الله شاداب ریاست جلسات شورای رهبری حزب با به عهده بگیرد.

اما در واکنش به این اقدام، صلاح الدین ربانی اعلامیه‌ای را در فیسبوک خود نشر کرده است که در آن آمده است: “به هدف پایان دادن به سوء استفاده از نام و نشان این حزب، عضویت استاد عطا محمد نور، محمد یونس قانونی، کلیم الله نقیبی، عبدالحفیظ منصور، عبدالشکور واقف حکیمی، سید عنایت الله شاداب و عبدالستار مراد را که بارها دست به تحرکات نادرستی در داخل صفوف جمعیت اسلامی زده و از نام پر افتخار این حزب تاریخی دست به معامله های ناشایسته‌ای زده اند، در جمعیت اسلامی به حالت تعلیق در می آرد.”

در این اعلامیه از آدرس شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی آمده است که کمیته‌ای برای برگزاری کنگرۀ حزبی جمعیت به زودی معرفی خواهد شد. در اعلامیه همچنین آمده است که جمعیت اسلامی به صفت “اپوزسیون سیاسی فعال حکومت” عملاً به کار آغاز کرده است.

عطا محمد نور پس از نشست روز چهارشنبه اعضای جمعیت در فیسبوک نگاشته است که در این نشست با اشراک بیشتر از دو سوم اعضای رهبری جمعیت در مورد روند مصالحه با طالبان، مشارکت در حکومت و بازسازی و فعال سازی بیشتر حزب جمعیت بحث و تصمیم گرفته شد.

با اینحال، آقای ربانی گفته است: “پس از انتخابات پر از تقلب ریاست جمهوری ۱۳۹۸ و توافقات سیاسی، بار دیگر فرصتی برای ماموریت طلب ها ایجاد شد و با خلق غایله و غوغاسالاری تحت نام حمایت از نظام و یا پروسه صلح در کشور، به فکر رسیدن به ماموریت های چند ماهه افتادند و اخیرا طرح توطیه‌ای را علیه جمعیت اسلامی با برگزاری مجالس خلاف اصول در تاریک خانه های معامله گری اجرا نمودند”.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی رویدادهای دو روز اخیر را آغاز دو دستگی و انشعاب حزب جمعیت اسلامی خوانده اند، اما برخی دیگر، به ویژه طرفداران حزب جمعیت، استدلال کرده اند که این حزب مانند گذشته این دشواری را پشت سر خواهد گذاشت.

جمعیت اسلامی افغانستان در سال ۱۳۴۸ تاسیس شد و برهان الدین، ربانی رییس جمهور پیشین افغانستان برای چندین دهه رهبری این حزب را به عهده داشت. پس از کشته شدن برهان الدین ربانی در سال ۱۳۹۰ خورشیدی در اثر حملۀ انتحاری بر منزلش در کابل، پسرش صلاح الدین ربانی رهبری این حزب را به عهده گرفت.