آغاز کمپاین تطبیق واکسین پولیو در ۳۲۴ ولسوالی افغانستان

وزارت صحت عامه از آغاز کمپاین فرعی واکسین پولیو در ۳۲۴ ولسوالی خبر داده است که در نتیجه هشت و نیم میلیون کودک زیر سن پنچ سال، واکسین خواهند شد.

نگاه نو_ وزارت صحت عامه افغانستان اعلام کرده است که این کمپاین امروز دوشنبه ۲۲ میزان آغاز شده و تا ۲۶ میزان ادامه خواهد داشت.

این وزارت در اعلامیه‌ای به نقل از فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه گفته است: “ما از وقفه طولانی در کمپاین واکسین پولیو که در بخش‌های از کشور به وجود آمد نگران هستیم. از این بابت کودکان زیادی در معرض خطر ویروس پولیو قرار گرفته اند.”

آقای فیروز تطبیق این کمپاین را در بسیاری از ولسوالی‌ها مهم دانسته و تاکید کرده است که در این دور “کودکان بازماندۀ” باید واکسین پولیو شوند.

به گفته وزارت صحت “پولیو قابل تداوی نیست و کودکان را در تمام زندگی شان فلج می سازد”. این وزارت از شهروندان افغانستان به ویژه از “پدران و مادران” خواسته است که واکسیناتوران برای تطبیق این کمپاین همکاری کنند.

از آغاز سال روان میلادی تا اکنون، آمار کودکان مبتلا به پولیو در افغانستان به ۱۶ نفر رسیده که هشت واقعه آن در ارزگان، پنج واقعه در هلمند، دو واقعه در کندهار و یک واقعه هم در کنر ثبت شده است.