آزار جنسی’ کودک ۱۳ ساله در افغانستان؛ پولیس تخار: او را مست کرده و رقصانده‌اند

پولیس/پلیس تخار گفته که تحقیقات برای بررسی این قضیه آغاز شده تا علت و انگیزه آن مشخص شود

پولیس تخار در شمال‌شرق افغانستان از بازداشت سه مرد به همراه یک دختر سیزده ساله خبر داده است. گفته شده این دختر قربانی سوء استفاده جنسی است.

نویده (نام مستعار)، دختر سیزده ساله از باشندگان یکی از روستاهای شهر تالقان است.

خلیل اسیر، سخنگوی پولیس تخار گفت که او همراه با سه مرد که آلات موسیقی به همراه داشتند، بازداشت شده است.

به گفته او، تحقیقات برای بررسی این قضیه آغاز شده تا علت و انگیزه آن مشخص شود.

پولیس از ارائه جزئیات بیشتر در مورد این رویداد خودداری می‌کند.

نویده اکنون در خانه امن به سر می‌برد.

در روزهای گذشته تصاویری از او در شبکه‌های اجتماعی نیز دست به دست شد و شماری ادعا کردند که گویا به نویده تجاوز گروهی نیز شده است.

اما شفاخانه تخار این موضوع را رد کرد و گفت به اساس معایناتی که انجام شده، به این دختر تجاوز صورت نگرفته است.

در ویدئویی که از بازجویی افسر پولیس از او به دست بی‌بی‌سی رسیده، می‌گوید که مصروف بازی بود که زن میانسالی او را به خانه برد تا در پیشبرد کارهای منزل به او کمک کند اما به او مواد نشه‌آور داد، او را در حضور مردان رقصاند و بعد بیهوش شد.

نویده لباس پسرانه به تن دارد و روسری سرش نیز دستمال مردانه است. موهایش نیز پسرانه قیچی شده است.

او می‌گوید: “خانه خاله‌ام می‌رفتم یک مرد مرا به زور به موترش برد، خانه میرویس برد، موترش /خودروی او کرولای سیاه بود. به من تابلیت/قرص داد، نمی‌دانم چه بود، در هوا بالا و پایین می‌شدم و می‌رقصیدم. بعد از این که مرا خواب می‌برد نمی‌دانم با من چه می‌کردند.”

پلیس از بازداشت سه تن در پیوند به این رویداد خبر داده است

کمیسیون حقوق بشر شماری از افسران نظامی را نیز به سوء استفاده از نویده متهم می‌کند اما مسئولان پلیس از دادن اطلاعات در این مورد خودداری می‌کنند.

فعالان حقوق بشر می‌گویند که پنهان کاری نهادهای حکومتی سبب خواهد شد که کودکان بیشتری اینگونه قربانی شوند و متهمان و متجاوزان بیشتری هم از قانون فرار کنند.این اولین بار نیست که چنین رویدادی در تخار رخ می‌دهد.

سه سال قبل نیز یک دختر سیزده ساله از سوی پولیس تخار بازداشت شد که با لباس پسرانه در محافل رقصانده می‌شد. او گفته بود که بارها مورد تجاوز جنسی قرار گرفته و حتی دو بار حامله شده و سقط هم کرده است. طب عدلی تجاوز به او را تایید کرده بود.

تاکنون بررسی جامع و تحقیقی سراسری در مورد آزار جنسی کودکان در افغانستان انجام نشده است اما افغانستان عنوان یکی از بدترین کشورهای جهان برای کودکان را دارد.

صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد تخمین می‌زند که نزدیک به چهار میلیون کودک در این کشور از رفتن به مکتب محروم اند و بررسی‌ها حاکی از آمار تکان دهنده کودکان کار، کودکان خیابانی و کودکان در معرض خطر آزار و اذیت جنسی اند که حتی حقوق اولیه‌شان نقض می‌شود.