- Wylarah jaama seisis silmitsi tõsise pestiviiruse puhangu probleemiga, mis mõjutas Wagyu vasikate tervist, tekitades respiratoorseid probleeme ja halva kasvu.
- Veretestsid kinnitasid püsivate nakkuste olemasolu, mis sundis ellu viima laiaulatuslikku vaktsineerimisstrateegiat Pestigardi kasutamisega Bovina respiratoorse haiguse (BRD) vastu.
- Strateegiline planeerimine veterinaar-ekspertidega tõi kaasa keskendumise noorvasikate vaktsineerimisele, kuna need on pestiviiruse puhanguatele kõige vastuvõtlikumad.
- Kogu karja vaktsineerimine on efektiivne, kuid kulukas; sihitud vaktsineerimised pakuvad tasakaalu kaitse ja kulude juhtimise vahel.
- Jätkuv valvsus on hädavajalik, kuna nakatunud looma sisseviimine võib ohustada karja tervist ja tootlikkust.
- Kogemus rõhutab haiguse ennetamisele investeerimise tähtsust jätkusuutlikuks ja tulusaks karjakasvatuseks.
- Vaktsineerimine toimib kriitilise kindlustusena, tagades Austraalia põllumajanduse elujõudluse ja jätkusuutlikkuse.
Wylarah jaama all oli varjatud oht, mis pesitses Lõuna-Queenslandi avarates tasandikes – kummitus, mis kujutas suurt ohtu nende hinnaliste Wagyu vasikate tervisele ja tootlikkusele. 2020. aasta suvel märkis Matias Suarez, Austraalia Põllumajandusettevõtte kogenud aretuse ja geneetika piirkonnajuht, ähvardavaid märke: hingamisprobleemid, halb kasv ja ebatavaline hulk haigeid vasikaid. Süüdlane näis olevat selge: pestivirus, tuntud oma rolli poolest Bovina respiratoorse haiguse (BRD) esilekutsumisel.
Kuid diagnoosi tegemiseks oli vaja täpsust ja kindlust. Veretestsid kinnitasid püsivate nakkuste (PI) olemasolu karjas, näidates viiruse isukaid haardet. Suarez ja tema meeskond jõudsid kiiresti tegutseda, käivitades laiahaardelise vaktsineerimiskampaania Pestigardiga ja pideva testimise protokolli.
Pestiviiruse vastu võitlemine nõudis rohkem kui lihtsalt tegutsemist – see nõudis strateegiat. Koostöös veterinaar-ekspertide, sealhulgas Queenslandi ülikooli Michael McGowaniga, kujundas Suarez pikaajalise pestiviiruse juhtimise plaani, keskendudes vaktsineerimisele kui oma peamisele relvale. 2004. aastal tutvustatud pestiviiruse vaktsiin pakkus 80-85% efektiivsusega kaitset, mis on eriti oluline emalt järglastele leviku tõkestamiseks.
Kuigi vaktsineerimine oli tõhus, võis kogu karja vaktsineerimise strateegia hind olla hirmutav, eriti suurtes kaubanduslikes ettevõtetes. McGowan soovitas fookustatud lähenemist, soovitades sihitud vaktsineerimisi noorvasikatele – karja uuele generatsioonile, kes on kõige vastuvõtlikumad puhanguitele. Need noored lehmad tugevdamine saaks tagada karja kestvuse ja kasvu.
Siiski jääb valvsus hädavajalikuks. Pestiviiruse oht püsib pidevalt, ning juhtimises lühikesed teed võivad tuua häda. Kiusatus tuua karja nakkuslik loom, lootuses, et loom looduses saavutab immuunsuse, on riskantne tee. Toimetulekute ja tervise kadud võivad märkimisväärselt ületada tajutavaid kokkuhoidu.
Wylarahi kogemus toob esile laiemat reaalsust karjakasvatuses: haiguste ennetamisse investeerimine toob kasu jätkusuutlikkuses ja kasumlikkuses. Austraalia tootjatele on see kutse tegutseda. See on teekond, mis ulatub kaugemale ellujäämisest – transformatiivne pingutus, et kaitsta tulevikku. Vaktsineerimine ei ole lihtsalt eelarve rida. See on kindlustus ebakindluse vastu, tagades Austraalia rikka põllumajanduse jätkusuutlikkuse ja elujõulisuse.
Varjatud võitlus: Kuidas veisefarmid võitlesid ja võitsid pestiviiruse vastu
Pestiviiruse ja selle mõju mõistmine
Pestivirus, tuntud ka kui Bovina viiruslike soolehaiguste viirus (BVDV), on oluline veiste haigus, mis võib karju hävitada, põhjustades hingamisprobleeme, kehva kasvu ja paljunemishäireid. Wylarah jaamas Lõuna-Queenslandis sai oht 2020. aasta suvel liiga tõeliseks, kui pestiviiruse märgid ilmusid nende hinnaliste Wagyu lehmade seas. Hingamisprobleemide varajane tuvastamine, millega kaasnes kehva kasvu näitajad, viis Matias Suarezi ja tema meeskonna otsustava vastuseni Austraalia Põllumajandusettevõttes (AACo).
Faktid pestiviiruse juhtimise kohta
1. Vaktsineerimisstrateegiad: Pestigardi, vaktsiini, mille efektiivsus on 80-85%, tutvustamine on olnud võtmetähtsusega pestiviiruse juhtimisel. Peamine eesmärk on takistada emalt järglastele levikut, mis on karja tervise hoidmiseks kriitilise tähtsusega. Strateegiline fookus on nihkunud noorvasikate vaktsineerimisele pikaajalise karja immuunsuse tagamiseks.
2. Kulu ja kasu analüüs: Kuigi kogu karja vaktsineerimise strateegiad võivad olla rahaliselt koormavad, pakub sihitud lähenemine – keskendudes peamiselt noorematele ja haavatavamatele veistele – kulutõhusamat lahendust. See taktika aitab säilitada karja järjepidevust ja ühtsust.
3. Pidev testimine ja ekspertide koostöö: Vaktsineerimise kõrval on käimasolevad veretestsid püsivate nakkuste (PI) tuvastamiseks ja koostööd veterinaar-ekspertidega nagu Michael McGowan hädavajalikud terviklikeks juhtimisplaanideks.
4. Looduslike immuunsuse lähenemiste riskid: Otsustades tuua PI karja, lootes loomulikult immuunsuse tekkimisele, on kõrge riskiga strateegia, mis võib viia märkimisväärsete kadudeni tootlikkuses ja tervises, mille kahjud ületavad algsed kokkuhoiu.
Kuidas rakendada pestiviiruse juhtimisplaani
1. Viige läbi regulaarsete testimist: Käivitage regulaarne vereteste, et varakult tuvastada PId ja hinnata karja üldist tervist.
2. Arendage vaktsineerimisprotokoll: Tehke koostööd veterinaar-ekspertidega, et luua vaktsineerimiskava, mis keskendub noorvasikatele ning sisaldab soovitatud uuenduskuuri vaktsiine.
3. Haridage talutöötajaid: Veenduge, et kõik meeskonna liikmed mõistavad pestiviiruse sümptomeid ja juhtimisstrateegiaid.
4. Jälgige ja kohandage: Hinnake pidevalt oma pestiviiruse juhtimisplaani efektiivsust, kohandades seda vastavalt uusimale teadusele ja puhangu suundumustele.
Turuprognoosid ja tööstuse suundumused
Austraalia veisetööstus kohandub jätkuvalt pestiviiruse ja teiste veiste haigustega, kasutades uuenduslikku biotehnoloogiat ja strateegilist juhtimist. Globaalne nõudlus veise järele, eriti kvaliteetsete tõugude, näiteks Wagyu, järele, on tõusuteel, muutes tõhusate haiguste juhtimise üha olulisemaks. Tehnoloogiad nagu geneetiline testimine ja täpsusvaktsineerimise strateegiad tõenäoliselt saavad tõusu, pakkudes tõhusamaid ja jätkusuutlikumaid lahendusi.
Plussid ja miinused
Plussid:
– Paranenud karja tervis: Efektiivne juhtimine takistab puhanguid ja nendega seotud kaotusi.
– Pikaajaline jätkusuutlikkus: Vähendab haiguse mõju tulevastele põlvkondadele ja tegevustele tervikuna.
– Kulu efektiivsus: Sihitud vaktsineerimised võivad olla kulutõhusamad võrreldes ulatuslike puhangu ravimisega.
Miinused:
– Algkulud: Vaktsineerimine ja testimine nõuavad esialgset investeeringut.
– Pidev hooldus: Pidev jälgimine ja ekspertide nõuanded võivad olla ressursimahukad.
– Looduslike immuunsusmeetodite vähenenud tähelepanu risk: Ilma valvsuseta võib haigus taaselustada ja mõjutada karja tootlikkust.
Kiired näpunäited ja soovitused
– Püsi kursis: Hoia end kursis uusimate teadusuuringute ja juhtimisstrateegiate kohta pestiviiruse osas.
– Eelarvestage õigesti: Koosta vaktsineerimise ja testimise kulud oma tegevuse eelarvesse ennetava meetmena.
– Kasutage andmeid: Tuginene karja tervise andmetele, et teha teadlikke otsuseid vaktsineerimise ja haiguse juhtimise kohta.
Need, kes tegutsevad veisetööstuses, peavad pestiviiruse vastu toime tulema, et tagada mitte ainult hinnaliste karjade ellujäämine, vaid ka toetada Austraalias elujõuliste ja tulusate põllumajandusettevõtete jätkusuutlikkust. Vaktsineerimine on kriitiline kaitseliin, mis esindab rohkem kui eelarveartiklit – see on osa pikaajalise edu tagamiseks.
Lisainformatsiooni ja uuenduste kohta põllumajandustavasid leiate Austraalia Põllumajandusettevõtte veebisaidilt.