بسته ماندن مکاتب: آموزگاران زن به دانش‌آموزان دختر مخفیانه تدریس می‌کنند

نشریه امریکایی وال استریت ژورنال گزارش داده است که شماری از آموزگاران در مخالفت با بسته ماندن مکاتب/مدارس در افغانستان، دانش‌آموزان دختر را به گونه مخفیانه آموزش می‌دهند.

این نشریه روز پنج‌شنبه، چهارم قوس/آذر، با نشر این گزارش گفته است، که این آموزگاران با بسته ماندن مکاتب مخالف‌اند و به همین دلیل، زمینه آموزش دختران در مکان‌های مخفی را فراهم کرده‌اند.

شماری از این آموزگاران در مصاحبه با روزنامه وال استریت ژورنال، این طرح را «حیاتی» خوانده‌ و گفته‌اند که پس از جازه نیافتن دختران برای رفتن به مکتب از سوی طالبان، تصمیم گرفته‌اند که دانش‌آموزان دختر را به گونه پنهانی آموزش دهند.

یک تن از آموزگاران به این روزنامه گفته است: «اگر آنان در خانه بنشینند، افسرده یا به تلفن‌های‌شان معتاد می‌شوند. ما باید به باید امیدوار باشیم که روزی مکتب‌ها بازگشایی خواهند شد.»

با این همه، روزنامه وال استریت ژورنال در این گزارش خود تأکید کرده است که تمایل والدین، آموزگاران و دانش‌آموزان برای مقاومت در برابر ممنوعیت تحصیلی، معیاری است که نشان می‌دهد افغانستان در دو دهه گذشته تغییر کرده است.

به باور این روزنامه، این طرح آموزگاران و خانواده‌ها نشان می‌دهد که مخالفت شدیدی با بازگشت قوانین «خشن اجتماعی» که در گذشته اعمال می‌شد، وجود دارد.

این آموزگاران در حالی به آموزش پنهانی دانش‌آموزان خود روی آورده‌اند که با سقوط حکومت پیشین، مکاتب تعطیل شد و طالبان به دانش‌آموزان دختر از صنف شش به بالا اجازه ورود به مکاتب را ندادند.

هرچند حکومت طالبان چندین بار وعده سپرد که مکاتب را بازگشایی می‌کند، اما تاکنون به این وعده عمل نکرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، روز پنج‌شنبه، چهارم قوس در یک گردهمایی در غرب کابل در رابطه به مکاتب دخترانه گفت که این مکاتب به زودی به فعالیت آغاز می‌کنند.

او تأکید کرد که حکومت سرپرست طالبان روی یک طرح کار می‌کنند و براساس آن دختران اجازه خواهند داشت که به مکاتب حضور یابند.